statystyki

Własne cele mieszkaniowe: Jeśli nie można udokumentować, trzeba zapłacić PIT

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:00
blok mieszkanie nieruchomości

Obecnie obowiązek udokumentowania wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedał mieszkanie i zobowiązał się do przeznaczenia pieniędzy na inne własne cele mieszkaniowe, ale nie jest w stanie tego udokumentować, musi zapłacić PIT od przychodu ze zbycia lokalu – uznał NSA.

Chodziło o podatnika, który sprzedał nabyte rok wcześniej mieszkanie. Chcąc uniknąć zapłaty PIT od dochodu ze sprzedaży, złożył oświadczenie, że w ciągu dwóch lat przeznaczy te pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Wydał je na remont innej swojej nieruchomości. Problem polegał na tym, że dokumentujące to faktury i rachunki spaliły się wraz z dokumentacją prowadzonej przez niego firmy.

Organy podatkowe nie kwestionowały tego, że remont został wykonany. Uznały jednak, że skoro podatnik nie jest w stanie udokumentować poniesionych wydatków, to nie spełnił warunku ulgi mieszkaniowej. W efekcie nakazały mu zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży lokalu.

Polecany produkt: Ryczałt za noclegi >>


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane