statystyki

Własne cele mieszkaniowe: Jeśli nie można udokumentować, trzeba zapłacić PIT

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:00
blok mieszkanie nieruchomości

Obecnie obowiązek udokumentowania wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedał mieszkanie i zobowiązał się do przeznaczenia pieniędzy na inne własne cele mieszkaniowe, ale nie jest w stanie tego udokumentować, musi zapłacić PIT od przychodu ze zbycia lokalu – uznał NSA.

Chodziło o podatnika, który sprzedał nabyte rok wcześniej mieszkanie. Chcąc uniknąć zapłaty PIT od dochodu ze sprzedaży, złożył oświadczenie, że w ciągu dwóch lat przeznaczy te pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Wydał je na remont innej swojej nieruchomości. Problem polegał na tym, że dokumentujące to faktury i rachunki spaliły się wraz z dokumentacją prowadzonej przez niego firmy.

Organy podatkowe nie kwestionowały tego, że remont został wykonany. Uznały jednak, że skoro podatnik nie jest w stanie udokumentować poniesionych wydatków, to nie spełnił warunku ulgi mieszkaniowej. W efekcie nakazały mu zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży lokalu.

Polecany produkt: Ryczałt za noclegi >>


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane