statystyki

Rzecznik pyta o PIT od noclegów

autor: Agnieszka Pokojska11.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 11.07.2016, 09:23
hostel nocleg

Zapłatę za nocleg pracownika należy traktować jako wydatek ponoszony w interesie pracodawcy, a nie zatrudnionegoźródło: ShutterStock

Minister finansów zapewniał, że nie ma podatku od kwaterunku pracowników mobilnych, a teraz żąda go od budowlańców – twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

W wystąpieniu do ministra finansów RPO przypomniał, że we wcześniejszej odpowiedzi na jego pytanie resort zapewniał o stanowisku korzystnym dla podatników wykonujących obowiązki w miejscu określonym w umowie o pracę, ale poza siedzibą firmy oraz miejscem zamieszkania. Minister powoływał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) oraz orzecznictwo NSA. Tym samym potwierdzał, że w takiej sytuacji zapłatę za nocleg pracownika należy traktować jako wydatek ponoszony w interesie pracodawcy, a nie zatrudnionego.

Tymczasem teraz, jak wskazał RPO, minister finansów zmienił swoje stanowisko. Rzecznik powołał się tu na artykuł opublikowany w DGP nr 113/2016 „Fiskus znów żąda PIT od noclegów”. Zwracaliśmy w nim uwagę na zmianę interpretacji indywidualnych odnośnie do noclegów finansowanych pracownikom branży budowlanej, delegowanym do czasowego wykonywania pracy w miejscowości, gdzie znajduje się budowa. Minister stwierdził, że w tym wypadku powstaje jednak przychód ze stosunku pracy. Uznał bowiem, że oddelegowania nie można utożsamiać z mobilnym rodzajem pracy, jaki wykonują np. przedstawiciele handlowi czy kierowcy. Z tego powodu stwierdził, że bezpłatne zakwaterowanie budowlańca nie leży wyłącznie w interesie pracodawcy, tak jak ma to miejsce w przypadku pracownika mobilnego.

Takie stanowisko minister zaprezentował w interpretacjach zmieniających (nr DD3.8222.2.61.2016.IMD, DD3.8222.2.62.2016.IMD). Ten sam wniosek płynie także z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 1 czerwca 2016 r. (sygn. IPPB4/4511-261/16-2/MS2).


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane