statystyki

Rzecznik pyta o PIT od noclegów

autor: Agnieszka Pokojska11.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 11.07.2016, 09:23
hostel nocleg

Zapłatę za nocleg pracownika należy traktować jako wydatek ponoszony w interesie pracodawcy, a nie zatrudnionegoźródło: ShutterStock

Minister finansów zapewniał, że nie ma podatku od kwaterunku pracowników mobilnych, a teraz żąda go od budowlańców – twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

W wystąpieniu do ministra finansów RPO przypomniał, że we wcześniejszej odpowiedzi na jego pytanie resort zapewniał o stanowisku korzystnym dla podatników wykonujących obowiązki w miejscu określonym w umowie o pracę, ale poza siedzibą firmy oraz miejscem zamieszkania. Minister powoływał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) oraz orzecznictwo NSA. Tym samym potwierdzał, że w takiej sytuacji zapłatę za nocleg pracownika należy traktować jako wydatek ponoszony w interesie pracodawcy, a nie zatrudnionego.

Tymczasem teraz, jak wskazał RPO, minister finansów zmienił swoje stanowisko. Rzecznik powołał się tu na artykuł opublikowany w DGP nr 113/2016 „Fiskus znów żąda PIT od noclegów”. Zwracaliśmy w nim uwagę na zmianę interpretacji indywidualnych odnośnie do noclegów finansowanych pracownikom branży budowlanej, delegowanym do czasowego wykonywania pracy w miejscowości, gdzie znajduje się budowa. Minister stwierdził, że w tym wypadku powstaje jednak przychód ze stosunku pracy. Uznał bowiem, że oddelegowania nie można utożsamiać z mobilnym rodzajem pracy, jaki wykonują np. przedstawiciele handlowi czy kierowcy. Z tego powodu stwierdził, że bezpłatne zakwaterowanie budowlańca nie leży wyłącznie w interesie pracodawcy, tak jak ma to miejsce w przypadku pracownika mobilnego.

Takie stanowisko minister zaprezentował w interpretacjach zmieniających (nr DD3.8222.2.61.2016.IMD, DD3.8222.2.62.2016.IMD). Ten sam wniosek płynie także z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 1 czerwca 2016 r. (sygn. IPPB4/4511-261/16-2/MS2).


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane