statystyki

Limit dochodowy w uldze na dzieci jest zgodny z konstytucją

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:37
Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej.

Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej.źródło: ShutterStock

Jeśli w danym roku żona miała dochód niższy niż 56 tys. zł, ale razem z mężem zarobili więcej niż 112 tys., to żadnemu z nich nie przysługuje ulga prorodzinna – orzekł NSA w precedensowym wyroku.

Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej. Zaczął bowiem obowiązywać limit dochodów w wysokości 112 tys. zł, odnoszący się do małżeństw z jednym dzieckiem. Natomiast osoby samotnie wychowujące jedynaka korzystają z ulgi pod warunkiem, że ich dochody nie przekraczają 56 tys. zł rocznie.

Podatniczka była w tej sytuacji, że jej roczne dochody były niższe niż 56 tys. zł, ale po zsumowaniem z zarobkami męża przekraczały 112 tys. zł. Mimo tego uważała, że będzie mogła odliczyć ulgę na dzieci, bo konieczna jest prokonstytucyjna wykładnia art. 27f ustawy o PIT, skoro z literalnej jego wykładni wynika skutek dyskryminujący. Podatniczka przekonywała, że ustawodawca nie mógł stworzyć przepisów, które dyskryminowałyby podatników pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, z których żaden nie jest pozbawiony praw rodzicielskich do wspólnego dziecka ani nie odbywał w roku podatkowym kary pozbawienia wolności.

Wskazywała, że konstytucja w art. 71 nakazuje traktować małżonków w sposób uprzywilejowany w stosunku do podatników niepozostąjących w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, innych niż osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci, a więc takich jak konkubenci czy rozwodnicy. Twierdziła także, że w przeciwnym razie, chcąc skorzystać z ulgi, musiałaby pozostawać z mężem w separacji.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane