statystyki

Limit dochodowy w uldze na dzieci jest zgodny z konstytucją

autor: Łukasz Zalewski13.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:37
Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej.

Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej.źródło: ShutterStock

Jeśli w danym roku żona miała dochód niższy niż 56 tys. zł, ale razem z mężem zarobili więcej niż 112 tys., to żadnemu z nich nie przysługuje ulga prorodzinna – orzekł NSA w precedensowym wyroku.

Od 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o PIT o uldze prorodzinnej. Zaczął bowiem obowiązywać limit dochodów w wysokości 112 tys. zł, odnoszący się do małżeństw z jednym dzieckiem. Natomiast osoby samotnie wychowujące jedynaka korzystają z ulgi pod warunkiem, że ich dochody nie przekraczają 56 tys. zł rocznie.

Podatniczka była w tej sytuacji, że jej roczne dochody były niższe niż 56 tys. zł, ale po zsumowaniem z zarobkami męża przekraczały 112 tys. zł. Mimo tego uważała, że będzie mogła odliczyć ulgę na dzieci, bo konieczna jest prokonstytucyjna wykładnia art. 27f ustawy o PIT, skoro z literalnej jego wykładni wynika skutek dyskryminujący. Podatniczka przekonywała, że ustawodawca nie mógł stworzyć przepisów, które dyskryminowałyby podatników pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, z których żaden nie jest pozbawiony praw rodzicielskich do wspólnego dziecka ani nie odbywał w roku podatkowym kary pozbawienia wolności.

Wskazywała, że konstytucja w art. 71 nakazuje traktować małżonków w sposób uprzywilejowany w stosunku do podatników niepozostąjących w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, innych niż osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci, a więc takich jak konkubenci czy rozwodnicy. Twierdziła także, że w przeciwnym razie, chcąc skorzystać z ulgi, musiałaby pozostawać z mężem w separacji.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane