Za uchwaleniem nowelizacji "ustawy o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw" głosowało 288 posłów, 124 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Ustawa o administracji podatkowej miała pierwotnie wejść w życie 1 stycznia 2016 r., ale w grudniu zeszłego roku Sejm zmienił ten termin na 1 lipca br.
Inicjatorzy noweli (posłowie PiS) wskazali w jego uzasadnieniu, że celem ustawy o administracji podatkowej jest m.in. usprawnienie i poprawa jej funkcjonowania. Niemniej, zauważyli, obecnie trwają prace nad przygotowaniem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Planowana ustawa o KAS uwzględnia niektóre rozwiązania zawarte w ustawie o administracji podatkowej, jednak jest znacznie szersza - przewiduje kompleksowe zmiany dotyczące administracji podległej ministrowi finansów.
Podczas pierwszego czytania Wojciech Murdzek (PiS) poinformował, że przepisy ustawy o KAS mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. "To sprawiłoby, że obowiązujące przepisy (o administracji podatkowej - PAP) miałyby czas życia kilku miesięcy i nie ma to po prostu sensu. Powodowałoby to jedynie zamieszanie. Stąd propozycja ustawy, która zakłada, że dzień 1 lipca zostanie zmieniony na 1 stycznia 2017 r." - mówił.
Także wiceminister finansów Marian Banaś ocenił, że proponowana w projekcie zmiana "jest jak najbardziej potrzebna". Dodał, że ustawa o KAS zakłada konsolidację jednostek administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. "Stąd nie znajduje uzasadnienia wprowadzanie w życie zmian przewidzianych w ustawie o administracji podatkowej na okres pół roku" - podkreślił.
Zaznaczył, że przewidziana w poselskim projekcie zmiana terminu zapewni stabilne funkcjonowanie urzędów i izb skarbowych bez konieczności przeprowadzania pospiesznych reform, które mogłyby negatywnie odbić się na ich działaniu.
Innego zdania był Janusz Cichoń (PO), który wnosił - bezskutecznie - o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Cichoń przypomniał, że już raz Sejm odłożył na pół roku termin wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej, bowiem w tym czasie miała powstać ustawa o KAS. Podkreślał, że ustawa o administracji podatkowej została przyjęta przez Sejm poprzedniej kadencji przy pełnym poparciu PiS, a przewidziane w niej zmiany zakładają też mechanizmy wsparcia podatników w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych. Dlatego, zdaniem Cichonia, nie należy odsuwać jej wejścia w życie.
Przewodniczący komisji Jacek Sasin (PiS) poinformował, że projekt ustawy o KAS jest gotowy (złożyli go w ostatnich dniach w Sejmie posłowie PiS); wyraził nadzieję, że będzie procedowany na następnym posiedzeniu Sejmu.