Obowiązek przesyłania ustrukturyzowanych faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r. Ma on dotyczyć wszystkich podatników VAT – zarówno czynnych jak i zwolnionych.

Projekt nowelizacji VAT

Wynika to projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (UD49), przyjętego przez Radę Ministrów. Teraz zmiany trafią do Sejmu. Nowelizacja ma wejść w życie 1 lipca 2024 r., zgodnie bowiem z obecnymi przepisami, właśnie od tego momenty czynni podatnicy VAT mieli zacząć obowiązkowo wystawiać ustrukturyzowanych faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur.

Zostało więc już niewiele czasu na zmiany. Dlatego też resort finansów w pierwszej kolejności chce tylko przesunąć datę wdrożenia obowiązku, a następnie zająć się innymi zmianami. Mają one zostać ujęte w innym projekcie.

KSeF dla wszystkich podatników VAT w jednym terminie

Z przyjętego projektu wynika, że obowiązek stosowania KSeF wejdzie dla wszystkich podatników w jednym terminie, czyli 1 lutego 2026 r.

Przypomnijmy, że na zeszłotygodniowej konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański informował o innej koncepcji – etapowego wdrażania KSeF. Zakładano wówczas, że od 1 lutego 2026 r. elektroniczne wystawianie faktur będzie dotyczyło przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł. Natomiast pozostali dołączyliby do systemu od 1 kwietnia 2026 r.

Eksperci nie są zadowoleni

Ten pomysł nie spodobał się ekspertom. - Duże przedsiębiorstwa będą musiały opracować specjalne procedury i odrębne procesy wysyłki faktur, aby stosować je przez zaledwie dwa miesiące. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie KSeF przez wszystkich podatników w jednym momencie – mówiła Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP (patrz „Dwuetapowe wdrażanie KSeF jest zaskoczeniem”; DGP nr 84/2024).

Tak też zadecydowała Rada Ministrów.