statystyki

VAT należy się także od niskich opłat

autor: Mariusz Szulc06.06.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.06.2016, 07:49
vat

Spółki zaprotestowały i zwracały uwagę, że prowadzą stałą i regularną odpłatną działalność, a dla ich statusu podatnika VAT nie ma znaczenia, że wynagrodzenie w zamian za konserwację inwestycji będzie niskie.źródło: ShutterStock

Podatek od towarów i usług rozliczają także spółki realizujące inwestycje ze środków budżetowych i unijnych – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

W takim wypadku prowadzą one działalność gospodarczą i są podatnikami VAT. Daninę od towarów i usług muszą rozliczać nawet od niewielkich opłat, które będą pobierały w zamian za konserwację gotowej inwestycji.

Chodziło o węgierskie spółki handlowe „o celu niezarobkowym”, które ich wspólnicy utworzyli w celu budowy kanalizacji i zbiorników retencyjnych na należących do siebie terenach wiejskich. Prace sfinansowano ze środków bud- żetowych i unijnych. Po zakończeniu inwestycji spółki planowały pobieranie opłat eksploatacyjnych od właścicieli gruntów. Budowę kanalizacji i zbiorników zleciły innemu podmiotowi. Ten wystawił faktury z naliczonym VAT, który spółki chciały odliczyć. Na przeszkodzie stanęli urzędnicy węgierskiego fiskusa (NAV), którzy uznali, że obie spółki nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie są więc podatnikami VAT i nie mają prawa do odliczenia tej daniny. Zwrócili też uwagę, że eksploatacja i konserwacja zrealizowanej inwestycji, w zamian za co spółki pobierać będą opłaty, to obowiązek ustawowy, a nie świadczenie usług.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane