statystyki

VAT należy się także od niskich opłat

autor: Mariusz Szulc06.06.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.06.2016, 07:49
vat

Spółki zaprotestowały i zwracały uwagę, że prowadzą stałą i regularną odpłatną działalność, a dla ich statusu podatnika VAT nie ma znaczenia, że wynagrodzenie w zamian za konserwację inwestycji będzie niskie.źródło: ShutterStock

Podatek od towarów i usług rozliczają także spółki realizujące inwestycje ze środków budżetowych i unijnych – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

W takim wypadku prowadzą one działalność gospodarczą i są podatnikami VAT. Daninę od towarów i usług muszą rozliczać nawet od niewielkich opłat, które będą pobierały w zamian za konserwację gotowej inwestycji.

Chodziło o węgierskie spółki handlowe „o celu niezarobkowym”, które ich wspólnicy utworzyli w celu budowy kanalizacji i zbiorników retencyjnych na należących do siebie terenach wiejskich. Prace sfinansowano ze środków bud- żetowych i unijnych. Po zakończeniu inwestycji spółki planowały pobieranie opłat eksploatacyjnych od właścicieli gruntów. Budowę kanalizacji i zbiorników zleciły innemu podmiotowi. Ten wystawił faktury z naliczonym VAT, który spółki chciały odliczyć. Na przeszkodzie stanęli urzędnicy węgierskiego fiskusa (NAV), którzy uznali, że obie spółki nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie są więc podatnikami VAT i nie mają prawa do odliczenia tej daniny. Zwrócili też uwagę, że eksploatacja i konserwacja zrealizowanej inwestycji, w zamian za co spółki pobierać będą opłaty, to obowiązek ustawowy, a nie świadczenie usług.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane