statystyki

Najwyższy czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego

autor: Dr Katarzyna Trzpioła03.06.2016, 07:21; Aktualizacja: 03.06.2016, 07:25
Zatwierdzenie jest warunkiem m.in. uznania, iż zarząd spółki wywiązywał się należycie ze swoich obowiązków.

Zatwierdzenie jest warunkiem m.in. uznania, iż zarząd spółki wywiązywał się należycie ze swoich obowiązków.źródło: ShutterStock

Czerwiec to gorący czas dla organów zatwierdzających w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe. Do końca miesiąca powinny one bowiem zatwierdzić roczne sprawozdania finansowe za 2015 r. Dotyczy to oczywiście tych jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zatwierdzenie sprawozdania jest warunkiem do dokonania szeregu czynności z zakresu prawa bilansowego, prawa podatkowego czy prawa handlowego.

Warto, zatem zadbać, aby wszystkie obowiązki związane z tą czynnością były dokonane w sposób prawidłowy. Pozwoli to też uniknąć kierownictwu sankcji wynikających z przepisów m.in. prawa bilansowego czy karnego skarbowego.

Zatwierdzenie jest warunkiem m.in. uznania, iż zarząd spółki wywiązywał się należycie ze swoich obowiązków. Pod datą zatwierdzenia sprawozdania dokonuje się przeksięgowania wyniku finansowego, możliwy jest jego podział, a w szczególności wypłata dywidendy dla właścicieli. Jest to też warunek tzw. ostatecznego zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania można dokonać jego publikacji czy złożenia go m.in. w urzędzie skarbowym. Termin dla podatników CIT upływa 10 lipca. Jednak generalna zasada jest taka, że sprawozdanie trzeba wysłać fiskusowi w ciągu 10  dni od zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników.

Na spóźnialskich lub niewypełniających obowiązku wobec fiskusa może być nałożona kara grzywny. Pojawiła się ona w 2015 r. wraz z wejściem w życie art. 80b ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). 

Co grozi za niezłożenie sprawozdania do US

Co grozi za niezłożenie sprawozdania do US

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bubelek prawny(2016-06-05 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko zatwierdzone sprawozdania składa się do urzędu, więc gdy nie odbyło się walne, nie ma żadnych konsekwencji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane