statystyki

Unijne rozporządzenie dotyczące badań rocznych sprawozdań finansowych obowiązuje, ale są wątpliwości

autor: Agnieszka Pokojska27.06.2016, 19:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:46
Rozporządzenie nie zawiera przepisów przejściowych, więc nie do końca wiadomo od kiedy i w jakim zakresie nowe zasady powinny być stosowane.

Rozporządzenie nie zawiera przepisów przejściowych, więc nie do końca wiadomo od kiedy i w jakim zakresie nowe zasady powinny być stosowane.źródło: ShutterStock

Niektóre wymogi muszą być doprecyzowane w ustawie. Inaczej trudno będzie je zastosować - mówi w rozmowie z DGP Krzysztof Burnos prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Ministerstwo Finansów miało czas do 17 czerwca 2016 r. na wdrożenie do polskiej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1011) zmian wynikających m.in. ze znowelizowanej dyrektywy 2006/43/WE w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Polsce grożą kary?

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>

Z formalnego punktu widzenia Komisja Europejska za każdy dzień zwłoki może nałożyć wysokie kary. Z raportu stworzonego przez Federację Europejskich Księgowych FEE (Federation of European Accountants) wynika, że większość krajów nie wdrożyła jeszcze zmian [infografika]. W związku z tym mamy więc nadzieję, że te kary zostaną odsunięte w czasie. Liczę, że nieformalnie kraje dostaną więcej czasu.

Ustawy nie ma, ale obowiązuje unijne rozporządzenie nr 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylające decyzję komisji 2005/909/WE. Obowiązują więc nowe zasady?

Niektóre wymogi powinny być doprecyzowane w ustawie, więc trudno będzie je zastosować. Przykładowo zgodnie z unijnym rozporządzeniem Komisja Nadzoru Audytowego powinna mieć możliwość nakładania na firmy audytorskie i biegłych rewidentów kar finansowych w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w badaniach jednostek zainteresowania publicznego (JZP). Natomiast samo rozporządzenie nie mówi ani o wysokości kary, ani o procedurach ich nakładania. I tu niezbędne jest wprowadzenie ustawą szczegółowych krajowych zapisów. W aktualnym projekcie Ministerstwa Finansów mowa jest o 250 tys. zł kary dla biegłych rewidentów i 10 proc. przychodów z czynności rewizji dla firm audytorskich – środowisko biegłych rewidentów oraz zdecydowana większość pozostałych uczestników procesu konsultacji postulują jednak o obniżenie tych kwot, argumentując, że są nieadekwatne do zarobków i zahamują rozwój sektora mniejszych firm audytorskich. Dopóki jednak ustawa nie zostanie uchwalona, trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności chociażby za zły wybór audytora czy niewłaściwe komunikowanie się z nim.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane