Przy uldze mieszkaniowej łatwo będzie o błąd

12.11.2008, 03:00

Od 2009 roku ulgę meldunkową zastąpi nowe zwolnienie w PIT przy zbyciu domu. W efekcie będą obowiązywać dwie pozornie identyczne ulgi, które będą stosowane do różnych nieruchomości. Konstrukcja obu ulg jest podobna, ale zasady stosowania różne, a to spowoduje wiele kłopotów z fiskusem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Pytanie(2008-11-12 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    A co z okresem przejściowym, czyli nabyciem nieruchomości między 1.01.2007 r. a 31.12.2008 r. Jakie wtedy zasady obowiązują.

    Odpowiedz
  • 2(2008-11-12 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie, mi też takie pytanie się od razu nasunęło ???.

    Odpowiedz
  • Ona(2008-11-12 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    A ja się zastanawiam, jak będzie opodatkowana transakcja tzn. z jakiej ulgi będzie można skorzystać, jeśli ktoś kupił działkę w 2007 roku i wybuduje na niej dom w 2009 roku i od razu w 2009 roku go sprzeda, a środki z tego uzyskane przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Ponadto interesuje co oznacza pojęcie własne cele mieszkaniowe?

    Odpowiedz
  • Garion(2008-11-12 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    W tym czasie pozostanie ulga meldunkowa (zmodyfikowana jeśli wyrzucą instytucję meldunku)- czyli obecne zasady. W konsekwencji jeszcze przez parę lat będziemy mieli 3 systemy opodatkowania sprzedaży nieruchomości ;). A tak na marginesie, to jest to również napisane w komentowanym przez was tekście... czytać ze zrozumieniem.

    Odpowiedz
  • Kamil_RBK(2008-11-12 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    upiłem miszkanie w 03.2007 a sprzedałem w 02.2008 90% pieniędzy ze sprzedaży przeznaczyłem na spłate kredytu zaciągnietego na w/w mieszkanie. A dokładniej kupiłem miszkanie za 62 000zł wziołem na nie kredytu 83 000zł sprzedałem je za 89 000 zł i musiałem spłacić 82 000zł kredytu z jakiej kwoty mam wkońcu policzyć podatek ??? Proszę pomóżcie !!!

    Odpowiedz
  • anka(2008-11-12 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kamil- W czasie, kiedy nabywałeś i zbywałeś swoje mieszkanie obowiązywała jedyna ulga - meldunkowa. Jezeli nie mogle z niej skorzystac, to obowiazek podatkowy wynosi 19%

    Odpowiedz
  • boksertyson@poczta.onet.pl(2008-11-12 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam skomplikowany przypadek ( przynajmniej moim zdaniem). Moze ktoś pomoże. Sprzedałem deweloperowi grunt w 2005r.Jako część zapłaty miałem otrzymać jedno z mieszkań budowanych na tym gruncie (zapis w akcie not.sprzedazy gruntu-rok 2005). Do podpisania aktu not. nabycia tego mieszkania doszło XII.2007 - przypominam, ze była to część zapłaty za sprzedany grunt. Teraz sprzedaje to mieszkanie. Chcę pieniądze przeznaczyć na budowę domu (całą kwotę)
    * Czy zapłacę pełny 19% podatek od zysku czy może przysługuje mi jakaś ulga? (nie jest tam nikt zameldowany)
    * A moze gdy traktować to jako zapłatę za sprzedany grunt jest jeszcze inna opcja ?
    * Czy sprawi mi w tym wypadku różnicę podpisanie z nabywcą aktu not.sprzedaży w tym roku?czy lepiej w I.2009?

    Odpowiedz
  • jerry(2008-11-12 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Garion, czy możesz wskazać, która część artukułu wyjaśnia zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych pomiędzy I.2007 a XII.2008 i sprzedawanych po I.2009 przy założeniu, iż sprzedaż odbywa się po upływie roku od zameldowania? Wybacz, ale ja też nie znajduje wyjaśnienia w powyższym artykule. Nie mogę również znaleźć tej informacji w innych źródłach.

    Czy ktoś kompetentny mógłby pomóc w tej sprawie?

    Odpowiedz
  • bartek(2008-11-12 23:08) Zgłoś naruszenie 00

    jak masz rok zameldowania pomiedzy i.2007 a xii.2008 to nie placisz podatku!! a nadal nikt nie wie co z ludzmi ktorzy sie zameldowali po 31.XII.2007 - nie maja mozliwosci zdibyc "stazu" meldunkowego (1.1.2009 nie ma meldunku). jak dla mnie to czarna dziura!!! i nic o tym nie slychac

    Odpowiedz
  • iwona(2008-11-30 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie kupiłam dom w 2007 roku w stanie surowym odbior budynku bedzie w grudniu 2008 więc nie zamelduję się do 31.12.08 a w przyszłym roku nie ma obowiązku meldunku a dom muszę spredać co z podatkiem?

    Odpowiedz