statystyki

Nie tylko ubezpieczyciel może prowadzić rejestr

autor: Jakub Pawłowski30.05.2016, 06:30; Aktualizacja: 30.05.2016, 09:25
dane osobowe-personalne

Prowadzenie i udostępnianie rejestrów nie ma związku wyłącznie z działalnością w zakresie ubezpieczeń, bo jest charakterystyczne dla wielu innych dziedzin gospodarczychźródło: ShutterStock

Prowadzenie rejestru ubezpieczonych nie jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o tym podatku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która świadczyła usługi odpłatnego prowadzenia rejestru ubezpieczonych. Ewidencjonowała w nim m.in. składki i polisy ubezpieczonych, a także gromadziła informacje dla celów sprawo- zdawczych. Sądziła, że na fakturach nie powinna doliczać VAT, bo spełnione są warunki zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o tym podatku. Przysługuje ono w sytuacji, gdy świadczona usługa stanowi odrębną całość, a do tego jest właściwa i niezbędna dla usługi głównej, w tym wypadku – ubezpieczeniowej.

Spółka argumentowała, że usługa prowadzenia rejestru stanowi odrębną całość, bo można ją zlecić podmiotowi trzeciemu. Jest również właściwa (specyficzna) dla usługi ubezpieczeniowej i niezbędna, bo bez niej nie byłoby możliwe chociażby ustalanie składek i prowizji należnych z tytułu zawierania umów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane