statystyki

Nie tylko ubezpieczyciel może prowadzić rejestr

autor: Jakub Pawłowski30.05.2016, 06:30; Aktualizacja: 30.05.2016, 09:25
dane osobowe-personalne

Prowadzenie i udostępnianie rejestrów nie ma związku wyłącznie z działalnością w zakresie ubezpieczeń, bo jest charakterystyczne dla wielu innych dziedzin gospodarczychźródło: ShutterStock

Prowadzenie rejestru ubezpieczonych nie jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o tym podatku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która świadczyła usługi odpłatnego prowadzenia rejestru ubezpieczonych. Ewidencjonowała w nim m.in. składki i polisy ubezpieczonych, a także gromadziła informacje dla celów sprawo- zdawczych. Sądziła, że na fakturach nie powinna doliczać VAT, bo spełnione są warunki zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o tym podatku. Przysługuje ono w sytuacji, gdy świadczona usługa stanowi odrębną całość, a do tego jest właściwa i niezbędna dla usługi głównej, w tym wypadku – ubezpieczeniowej.

Spółka argumentowała, że usługa prowadzenia rejestru stanowi odrębną całość, bo można ją zlecić podmiotowi trzeciemu. Jest również właściwa (specyficzna) dla usługi ubezpieczeniowej i niezbędna, bo bez niej nie byłoby możliwe chociażby ustalanie składek i prowizji należnych z tytułu zawierania umów.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane