statystyki

Badanie stanu zdrowia klientów zakładu ubezpieczeń jest wolne od VAT

autor: Mariusz Szulc15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:21
vat

Badania i inne usługi medyczne, które pozwolą ocenić ryzyko i wysokość składki, są niewątpliwie elementem głównej usługi, który choć stanowi niezbędną całość, to jest niezbędny i właściwy do spełnienia świadczenia przez zakład ubezpieczeńźródło: ShutterStock

Ocena stanu zdrowia przyszłych klientów zakładu ubezpieczeń to integralna część usługi głównej i tak jak ona jest objęta zwolnieniem od podatku – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę, która planowała rozpocząć współpracę z zakładami ubezpieczeń. Chciała przejąć od nich część usług medycznych wykonywanych zazwyczaj przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Na zlecenie zakładu miała badać stan zdrowia przyszłych klientów, co pozwoliłoby określić stopień ryzyka związanego z zawarciem umowy i wysokość należnej składki. Zamierzała zatrudnić lekarzy i stworzyć sieć placówek medycznych.

Sądziła, że wynagrodzenie, które wypłaci jej zakład ubezpieczeń, będzie wolne od VAT, bo jej usługa będzie integralnie związana z główną usługą ubezpieczeniową, a ta jest zwolniona z podatku. Jej usługa, jako pomocnicza do usługi głównej, będzie więc objęta art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.

Dyrektor izby skarbowej był innego zdania. Podkreślił, że usługi spółki nie są zwolnione ani jako ubezpieczeniowe, ani jako pomocnicze. Zwrócił uwagę, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE określiło granice dla takich preferencji.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane