Depozyt nieprawidłowy traktowany jest jak pożyczka

autor: Patrycja Dudek23.05.2016, 16:00
pieniądze-złoty-waluty

Umowa powiernicza nie należy do czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu PCCźródło: ShutterStock

Kto rozporządza pieniędzmi partnera i kupuje za nie własną nieruchomość, nie zawiera umowy powiernictwa, tylko depozytu nieprawidłowego.

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z prawomocnymi wyrokami sądów wojewódzkich, które zapadły w innych, lecz analogicznych sprawach (sygn. akt VIII SA/Wa 178/15, I SA/Sz 988/14). Orzeczenia te były korzystne dla podatników. Wynikało z nich, że konkubenci mogą powierzać sobie pieniądze na konkretny cel (np. zakup papierów wartościowych), nie płacąc podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Sądy uznawały, że takie przekazanie nie może być depozytem nieprawidłowym, bo ten zakłada nieograniczone rozporządzanie pieniędzmi, a nie zakup konkretnej rzeczy.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła mężczyzny, który kupił działkę. Fiskusa zainteresowało, skąd wziął na to pieniądze, i w związku z tym wszczął postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane