statystyki

Podatek bankowy szybciej niż pożyczka

autor: Mariusz Szulc20.06.2016, 07:21; Aktualizacja: 20.06.2016, 08:48
kredyty, finanse osobiste

Celem było spełnienie wymagań zapisanych w art. 59a ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, który nakazuje instytucjom pożyczkowym prowadzić działalność tylko w formie spółki z o.o. bądź akcyjnejźródło: ShutterStock

Instytucja pożyczkowa zapłaci daninę od niektórych instytucji finansowych już w miesiącu, gdy spełniła definicję jej podatnika, a nie kiedy udzieliła pierwszej pożyczki – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Chodziło o spółkę, która kupiła 29 lutego 2016 r. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551kodeksu cywilnego od innej spółki.

Celem było spełnienie wymagań zapisanych w art. 59a ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, który nakazuje instytucjom pożyczkowym prowadzić działalność tylko w formie spółki z o.o. bądź akcyjnej. Tego dnia wartość aktywów spółki przekroczyła 200 mln zł i tym samym spółka spełniła definicję podatnika daniny od niektórych instytucji finansowych, zapisaną w art. 4 pkt 9 ustawy o tym podatku.

Pierwszej pożyczki spółka udzieliła dopiero 1 marca 2016 r. Sądziła, że w związku z tym deklarację FIN-1 powinna złożyć dopiero za marzec, a nie za luty, kiedy została podatnikiem.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane