statystyki

Podatek bankowy szybciej niż pożyczka

autor: Mariusz Szulc20.06.2016, 07:21; Aktualizacja: 20.06.2016, 08:48
kredyty, finanse osobiste

Celem było spełnienie wymagań zapisanych w art. 59a ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, który nakazuje instytucjom pożyczkowym prowadzić działalność tylko w formie spółki z o.o. bądź akcyjnejźródło: ShutterStock

Instytucja pożyczkowa zapłaci daninę od niektórych instytucji finansowych już w miesiącu, gdy spełniła definicję jej podatnika, a nie kiedy udzieliła pierwszej pożyczki – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Chodziło o spółkę, która kupiła 29 lutego 2016 r. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551kodeksu cywilnego od innej spółki.

Celem było spełnienie wymagań zapisanych w art. 59a ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, który nakazuje instytucjom pożyczkowym prowadzić działalność tylko w formie spółki z o.o. bądź akcyjnej. Tego dnia wartość aktywów spółki przekroczyła 200 mln zł i tym samym spółka spełniła definicję podatnika daniny od niektórych instytucji finansowych, zapisaną w art. 4 pkt 9 ustawy o tym podatku.

Pierwszej pożyczki spółka udzieliła dopiero 1 marca 2016 r. Sądziła, że w związku z tym deklarację FIN-1 powinna złożyć dopiero za marzec, a nie za luty, kiedy została podatnikiem.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane