Wolne od VAT są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia. Daninę trzeba jednak zapłacić, jeśli to nie cel terapeutyczny jest najważniejszy.
Czy telemedycyna jest opodatkowana VAT
Firma czytelnika rozpoczęła internetowe wykłady zdrowotne. Pacjent może w ten sposób skorzystać m.in. ze szkoły rodzenia, ma możliwość kontaktu z pielęgniarką, psychologiem i logopedą. To nadal medycyna, tylko w bardziej nowoczesnej formie. Tym samym ta działalność jest wolna od podatku – sądzi czytelnik. Innego zdania jest jego księgowy. Twierdzi, że fiskus nakaże od takich usług rozliczać daninę. Czy to prawda?
TAK
Reklama
Księgowy ma rację. Czytelnik ma wprawdzie pewne argumenty za sobą, ale raczej nie ma szans na wygraną w ewentualnym sporze z fiskusem. I tak, zgodnie z ustawą o VAT wolne od podatku są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia. Muszą być wykonywane przez podmioty lecznicze lub np. lekarzy, pielęgniarki albo położne. Wydaje się więc, że firma spełniła warunki? Nic bardziej mylnego. Potwierdzają to zarówno interpretacje fiskusa, jak i wyroki sądowe (m.in. prawomocne orzeczenie WSA w Krakowie z 23 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 721/15). Sąd zgodził się z urzędnikami, że telemedycyna nie służy poprawie zdrowia konkretnych pacjentów, a tylko pozwala im na uzyskanie ogólnej wiedzy. Medycyna nie może też funkcjonować bez wnikliwego zbadania chorego, co pozwoli postawić najlepszą diagnozę jego stanu zdrowia. W tym przypadku nie ma o tym mowy.
Podstawa prawna

Reklama
Art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Czy usługi dietetyka są wolne od podatku
Firma czytelnika od niedawna zaczęła zawodowo doradzać w zakresie zasad zdrowego odżywiania oraz zaburzeń żywienia, nadwagi i niedożywienia. Jest też wpisana do rejestru podmiotów leczniczych. Czy to wystarczy, aby nie mieć obowiązku rozliczania VAT?
TAK
Dość jasno wyraża się w tej kwestii fiskus. Potwierdzają to też jego najnowsze interpretacje. Zdaniem urzędników podatkowych dietetyka jako nauka o racjonalnym żywieniu pomaga w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. To zaś jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej rozumianej jako zapobieganie chorobom. Taka usługa służy więc poprawie stanu zdrowia i może korzystać z preferencji podatkowej. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2016 r., nr IPPP2/4512-1084/15-2/KOM, z 9 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-1091/15-4/RR, i z 29 lutego 2016 r., nr IPPP3/ 4512-27/16-2/RM, a także dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lutego 2016 r., nr IBPP3/4512-848/15/KS.
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Czy akupunktura podlega opodatkowaniu
Czytelniczka ukończyła studia w Pekinie na kierunku tradycyjna medycyna chińska. Teraz chce świadczyć usługi akupunktury, refleksoterapii i ziołolecznictwa w Polsce. Czy musi z tego tytułu rozliczać VAT?
NIE
Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 kwietnia 2016 r., nr ILPP3/4512-1-14/16-4/TK. Fiskus przyznał w niej, że taka niekonwencjonalna medycyna może służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jego zdaniem spełniony będzie też warunek podmiotowy, bo kobieta wykonuje zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Ten przepis mówi zaś, że chodzi o osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Chodzi więc także o tradycyjną medycynę chińską, a tym samym czytelniczka może korzystać z preferencji w VAT.
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.).
Czy badania wstępne są wolne od daniny
Spółka akcyjna zajmuje się m.in. świadczeniem usług medycznych. Zawarła z samorządem umowę, w ramach której będzie wykonywać badania lekarskie, psychologiczne i diagnostyczne osób bezrobotnych. Ich głównym celem będzie ocena stanu zdrowia pod kątem tego, czy osoba niezatrudniona może uczestniczyć w szkoleniach zawodowych. Czy spółka musi rozliczać podatek?
TAK
Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Część takich badań profilaktycznych zapewne będzie wykonywana na podstawie przepisów o służbie medycyny pracy. W takim wypadku diagnoza i badania lekarskie będą uznane za wolne od VAT usługi medyczne. Jeśli jednak będzie je świadczyć na zlecenie urzędu pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to o zwolnieniu nie ma mowy. Fiskus uzna, że firma tylko opiniuje stan pacjentów na rzecz urzędu pracy, a tego już nie dotyczy preferencja. Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 marca 2016 r., nr IBPP3/4512-896/15/JP. W innym dokumencie wydanym 26 kwietnia br. (nr 1061- IPTPP1.4512.126.2016.1.IG) dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zwrócił natomiast uwagę, że wolne od VAT mogłyby być tylko badania wstępne pracownika przeprowadzane na podstawie przepisów kodeksu pracy. Wtedy z preferencji skorzystają zarówno badania wstępne, jak i okresowe przeprowadzane na podstawie skierowania pracodawcy.
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Art. 229 par. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1184 ze zm.).
Czy od operacji plastycznych trzeba płacić VAT
Klinika medyczna specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Odtwarza m.in. wygląd nosa bądź ust pacjenta, ale czasem przeprowadza też operacje biustu u kobiet. Czy w takim razie zawsze musi doliczać VAT do faktur za swoje usługi?
NIE
Ale ciągle klinika musi liczyć się z tym, że fiskus będzie innego zdania. Po stronie przedsiębiorcy w bardzo podobnej sprawie stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w nieprawomocnym wyroku z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 609/14. Sąd odwołał się m.in. do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 21 marca 2013 r., sygn. C-91/12), które potwierdza, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT, jeśli służą celom medycznym. Warunkiem takiej oceny jest, aby wynikała ona z diagnozy lekarza specjalisty, a nie z przekonania samego pacjenta. WSA przywołał także przyjętą przez Polskę w ustawie z 29 stycznia 1948 r. (Dz.U. z 1948 r. nr 10, poz. 72) Konstytucję Światowej Organizacji Zdrowia. W preambule do niej przyjęto definicję zdrowia, z której wynika, że obejmuje ono także dobry stan psychiczny pacjenta. Z tego wynika, że powiększenie piersi bądź ust albo rekonstrukcja nosa mogą być wolne od VAT, jeśli lekarz stwierdzi, że służą one ochronie zdrowia (także psychicznego).
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Czy usługi psychologa i logopedy muszą być z podatkiem
Centrum medyczne niedawno otworzyło poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Zatrudnia w niej psychologów i logopedów, którzy odpłatnie pomagają mieszkańcom gminy. Czy trzeba z tego tytułu rozliczać podatek?
NIE
Jednak należy zachować czujność. O zwolnieniu podatkowym dla psychologów i logopedów mówi art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Wynika z niego, że aby skorzystać z preferencji, specjaliści muszą świadczyć „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. Jeśli więc pomoc specjalisty nie będzie miała żadnego związku z leczeniem, a można będzie to uznać tylko za udzielanie porad wymaganych przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, która wywoła prawne konsekwencje, to nie ma też mowy o zwolnieniu z podatku. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-1113/15-4/RR, i z 12 lutego 2016 r., nr IPPP3/4512-941/15-2/PC. W tym drugim dokumencie fiskus stwierdził, że z preferencji skorzysta organizacja terapii indywidualnych dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich bliskich, ale nie organizacja szkoleń lub konferencji w tym zakresie.
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).