Ulga tylko na własny kredyt mieszkaniowy

autor: Patrycja Dudek16.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2016, 08:57
Balkon, dom, mieszkanie

Podatniczka uważała, że nie powinna płacić PIT, bo od chwili otrzymania lokalu mieszka w nim, spłaca raty kredytu i reguluje wszystkie opłaty czynszoweźródło: ShutterStock

Córka nie skorzysta ze zwolnienia w PIT, gdy przed upływem pięciu lat sprzeda mieszkanie darowane jej przez rodziców, a pieniądze przeznaczy na spłatę ich zobowiązania wobec banku – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, której rodzice podarowali mieszkanie kupione za kredyt zaciągnięty w banku. Wskutek tego kobieta stała się jedynym właścicielem lokalu i przystąpiła do kredytu hipotecznego rodziców. Przed upływem pięciu lat od otrzymania darowizny postanowiła jednak sprzedać mieszkanie. Zasadniczo więc powinna zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, chyba że zarobione w ten sposób pieniądze wydałaby na własny cel mieszkaniowy.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy takim celem będzie spłata kredytu hipotecznego rodziców, do którego obdarowana przystąpiła.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane