Tylko w I kw. 2016 r. celnicy zarekwirowali 121 mln sztuk nielegalnych papierosów. Ponad 95 proc. na wschodniej granicy. Dane podał 11 maja wiceminister finansów Wiesław Jasiński w odpowiedzi na poselską interpelację nr 2618.
Parlamentarzystę interesowało, czy i w jaki sposób resort finansów walczy z przestępstwami na rynku wyrobów tytoniowych. Przez szarą i czarną strefę budżet może tracić nawet 6 mld zł rocznie – podkreślił poseł. Jego zdaniem odpowiadają za to rosnący przemyt i działalność nielegalnych fabryk papierosów.
Wiceminister Jasiński przyznał, że wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych nie są zadowalające. Jego zdaniem wiąże się to nie tylko z działalnością przestępców, lecz także z odchodzeniem podatników od nałogu i zwrotem ku nieopodatkowanym e-papierosom. Z przestępcami fiskus jednak walczy i ma na tym polu sukcesy – zapewnił wiceminister. Walka ma toczyć się na kilku obszarach.
Po pierwsze MF wraz z ministerstwami zdrowia, rozwoju i rolnictwa stworzy strategię działań przeciw przestępcom. Poczynania resortów będą dzięki temu lepiej koordynowane.
Po drugie kontynuowana będzie bezpośrednia walka celników z przestępcami. Tylko w tym roku (dane aktualne na 25 kwietnia) funkcjonariusze wykryli i zlikwidowali 9 nielegalnych wytwórni papierosów, zarekwirowali ponad 17 mln sztuk papierosów, 13 tys. t tytoniu i 806 kg suszu tytoniowego. Zlikwidowano też 14 nielegalnych krajalni tytoniu, co wiązało się z zajęciem blisko 300 tys. papierosów, 15 tys. t tytoniu i ponad 16 t suszu, wyjaśnił wiceminister. Dodał, że w I kw. 2016 r. celnicy zajęli ponad 121 mln sztuk papierosów (rok wcześniej 106 mln, a w analogicznym okresie 2014 r. 76 mln). O 15 proc. na wschodniej granicy wzrosła skuteczność celników w wykrywaniu prób przemytu wyrobów tytoniowych w autach. To zaś najpopularniejsza metoda przestępców.