statystyki

Różne metody skażania bez wpływu na podatek akcyzowy

autor: Jakub Pawłowski31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:35
alkohol, akcyza, banderola

Nowelizacja wprowadza wspólny sposób znakowania alkoholuźródło: ShutterStock

Wewnątrzwspólnotowe nabycie alkoholu etylowego całkowicie zanieczyszczonego objęte jest zwolnieniem, gdy skażenie nastąpi zgodnie z wymogami któregokolwiek państwa członkowskiego – uznał NSA.

Chodziło o firmę produkującą m.in. rozpuszczalniki, rozcieńczalniki i inne produkty chemiczne dla przemysłu powstałe na bazie skażonego alkoholu etylowego. Spółka z o.o. kupowała je zarówno od dostawców europejskich, jak i spoza UE. Była zdania, że nie musi płacić akcyzy, bo zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a dyrektywy Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. L 316 z 31 października 1992 r.) zwolnione z podatku akcyzowego są alkohole, które zostały całkowicie skażone. Przepisy prawa unijnego regulują warunki udzielenia takiego zwolnienia: skażenie musi być zgodne z wymogami któregokolwiek z państw członkowskich, a wymogi te muszą być należycie podane do wiadomości i zaakceptowane (zgodnie z ust. 3 i 4 dyrektywy).

Spór dotyczył tego, czy spółka ma prawo nabywać w pełni zanieczyszczony alkohol bez płacenia akcyzy na tych samych zasadach, jak robiła to przed 1 lipca 2013 r. Wtedy to zmieniono załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.U.UE.L.2013.49.55). Wprowadzono w nim listę dodatkowych procedur całkowitego skażenia alkoholu, równocześnie pozwalając na stosowanie wspólnej dla wszystkich członków UE procedury przy wykorzystaniu europejskiej substancji skażającej (tzw. euroskażalnika).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane