statystyki

Różne metody skażania bez wpływu na podatek akcyzowy

autor: Jakub Pawłowski31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:35
alkohol, akcyza, banderola

Nowelizacja wprowadza wspólny sposób znakowania alkoholuźródło: ShutterStock

Wewnątrzwspólnotowe nabycie alkoholu etylowego całkowicie zanieczyszczonego objęte jest zwolnieniem, gdy skażenie nastąpi zgodnie z wymogami któregokolwiek państwa członkowskiego – uznał NSA.

Chodziło o firmę produkującą m.in. rozpuszczalniki, rozcieńczalniki i inne produkty chemiczne dla przemysłu powstałe na bazie skażonego alkoholu etylowego. Spółka z o.o. kupowała je zarówno od dostawców europejskich, jak i spoza UE. Była zdania, że nie musi płacić akcyzy, bo zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a dyrektywy Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. L 316 z 31 października 1992 r.) zwolnione z podatku akcyzowego są alkohole, które zostały całkowicie skażone. Przepisy prawa unijnego regulują warunki udzielenia takiego zwolnienia: skażenie musi być zgodne z wymogami któregokolwiek z państw członkowskich, a wymogi te muszą być należycie podane do wiadomości i zaakceptowane (zgodnie z ust. 3 i 4 dyrektywy).

Spór dotyczył tego, czy spółka ma prawo nabywać w pełni zanieczyszczony alkohol bez płacenia akcyzy na tych samych zasadach, jak robiła to przed 1 lipca 2013 r. Wtedy to zmieniono załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.U.UE.L.2013.49.55). Wprowadzono w nim listę dodatkowych procedur całkowitego skażenia alkoholu, równocześnie pozwalając na stosowanie wspólnej dla wszystkich członków UE procedury przy wykorzystaniu europejskiej substancji skażającej (tzw. euroskażalnika).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane