statystyki

Nieważne, co się pali. Akcyza i tak jest należna

autor: Jakub Pawłowski09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:33
Papierosy

Spółka zaskarżyła interpretację zmieniającą ministra finansów, ale WSA w Warszawie oddalił jej skargęźródło: ShutterStock

Produkt, który nie zawiera tytoniu, też jest opodatkowany, jeżeli tylko będzie się nadawał do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego i nie jest wyrobem medycznym – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o importowaną z zagranicy masę aromatyzowaną, którą można palić zarówno w kominku, jak i w fajce wodnej. W jej skład wchodzą m.in. melasa, aromaty oraz kawałki owoców i kwiatów. Nie zawiera ona natomiast tytoniu, ani nikotyny.

Handlująca tym produktem spółka uważała, że nie jest to wyrób akcyzowy, bo nie wypełnia on definicji z art. 98 ust. 2, 3 i 5 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 18 ze zm.). Przepisy te dotyczą bowiem wyrobów tytoniowych, a masa aromatyzowana w ogóle go nie zawiera – twierdziła spółka. Podkreśliła, że jej produkt nie jest przeznaczony do palenia jak papieros, cygaro czy cygaretka, bo takie korzystanie z niego spowodowałoby całkowitą utratę jego podstawowej cechy, czyli ładnego zapachu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane