statystyki

Nieważne, co się pali. Akcyza i tak jest należna

autor: Jakub Pawłowski09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:33
Papierosy

Spółka zaskarżyła interpretację zmieniającą ministra finansów, ale WSA w Warszawie oddalił jej skargęźródło: ShutterStock

Produkt, który nie zawiera tytoniu, też jest opodatkowany, jeżeli tylko będzie się nadawał do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego i nie jest wyrobem medycznym – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o importowaną z zagranicy masę aromatyzowaną, którą można palić zarówno w kominku, jak i w fajce wodnej. W jej skład wchodzą m.in. melasa, aromaty oraz kawałki owoców i kwiatów. Nie zawiera ona natomiast tytoniu, ani nikotyny.

Handlująca tym produktem spółka uważała, że nie jest to wyrób akcyzowy, bo nie wypełnia on definicji z art. 98 ust. 2, 3 i 5 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 18 ze zm.). Przepisy te dotyczą bowiem wyrobów tytoniowych, a masa aromatyzowana w ogóle go nie zawiera – twierdziła spółka. Podkreśliła, że jej produkt nie jest przeznaczony do palenia jak papieros, cygaro czy cygaretka, bo takie korzystanie z niego spowodowałoby całkowitą utratę jego podstawowej cechy, czyli ładnego zapachu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane