statystyki

130 ton złomu to nie prywatny majątek

autor: Jakub Pawłowski16.05.2016, 16:00
Złom

– Granica między aktywnością gospodarczą a zarządzaniem swoim prywatnym majątkiem jest płynna – stwierdził sędzia NSAźródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik sprzedaje rzeczy ze swojego majątku, ale robi to w sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk, to należy uznać, że prowadzi działalność gospodarczą – orzekł NSA.

Chodziło o byłego rolnika, który sprzedawał złom, nie płacąc PIT. Twierdził, że nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej, tylko zbywał zalegający na jego posesji złom będący pozostałością po dawnym majątku rolnym. Powoływał się na art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, który pozwala sprzedawać bez podatku rzeczy używane dłużej niż pół roku.

Organy nie podzielały tego stanowiska. W toku postępowania wyszło bowiem na jaw, że mężczyzna w ciągu czterech lat sprzedał prawie 130 t złomu. Podczas przesłuchania tłumaczył, że prowadził gospodarstwo od 1983 r., a przez ten czas nazbierało się dużo nieużywanych sprzętów, których chciał się pozbyć. Było to m.in. osiem pługów i snopowiązałek, 10 sztuk broni typu ciężkiego, sześć samochodów ciężarowych, ciężki sprzęt gąsienicowy i suszarnia do zboża (29,5 t). Całe gospodarstwo otaczała zaś siatka (2,5 t), która rozpięta była między rurami do ogrodzenia (ok. 15 t). Nie potrafił jednak w żaden sposób tego uwiarygodnić. Sąd I instancji i sąd kasacyjny orzekły więc, że podatnik prowadził niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży złomu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2016-05-16 16:44) Zgłoś naruszenie 22

    Jeszcze jeden okradziony przez mafię państwową - "na prowadzenie działalności gospodarczej" , a jakże .

    Odpowiedz
  • sa(2016-05-17 10:08) Zgłoś naruszenie 10

    Zalegający od lat złom sprzedał ,to działalność gospodarcza .Dalej idąc tą myślą to każdy rolnik sprzedaje co roku np. 100kg -1000kg jakiś sprzęt zardzewiały od lat , to ma otwierać dz.gospodarczą. Co za wymysły urzędników RP .Jest ich za dużo można śmiało zwolnić od razu 30%zbędnej z 630 tys. adm.RP.Nikt tego nie zauważyłby , a oszczędności byłyby olbrzymie ,nie potrzeba byłoby zastawiać w prawie haków na Obywatela (szukają jak naciągnąć kasy na swoje etaciki ,premie , nagrody itp. dlatego tak piszą prawo, aby babka mogła na dwoje wróżyć, aby były niedomówienia !!!!). Ta interpretacja sprzedaży złomu - to horror urzędniczy !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane