statystyki

Od majątku osobistego podatek jest niższy

autor: Jakub Pawłowski27.07.2016, 16:00
podatki pieniądze

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 90. kupili budynek.źródło: ShutterStock

Nie można żądać daniny według stawki przewidzianej jak dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli nieruchomość stanowi prywatny majątek podatnika – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 90. kupili budynek. Kiedyś znajdował się tam młyn, lecz oni sami przez 25 lat nie wykorzystywali go do działalności gospodarczej.

Problem zaczął się w 2013 r., kiedy to jedno z nich zaczęło świadczyć usługi biurowo-księgowe i zarejestrowało działalność gospodarczą. Samo to okazało się dla burmistrza miasta wystarczające, aby zażądać dużo wyższego podatku od nieruchomości niż małżonkowie płacili do tej pory. Organ uznał bowiem, że budynek byłego młyna jest związany z działalnością gospodarczą jednego z małżonków, a zatem powinien być opodatkowany według najwyższej stawki.

Małżonkowie tłumaczyli, że budynek nigdy nie był przeznaczony ani wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Co więcej, jest położony w innej miejscowości. Ponadto nie został wpisany do ewidencji jako środek trwały i nie jest składnikiem firmy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie utrzymało jednak w mocy decyzję burmistrza. Stwierdziło, że sposób wykorzystywania nieruchomości nie ma znaczenia, liczy się to, że pozostaje ona w związku z prowadzoną działalnością i jest w posiadaniu przedsiębiorcy. To wystarcza, aby automatycznie zastosować najwyższą stawkę – wyjaśniło SKO.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane