statystyki

Darowiznę trzeba wpłacić na konto obdarowanego

autor: Agnieszka Pokojska10.05.2016, 19:00
pieniądze

Opodatkowaniu podlega nadwyżka wartości darowizny ponad tę kwotę i w zależności od tego, ile wynosi podstawa opodatkowania, zastosowanie będzie miała odpowiednia stawka podatku, tj. 3 proc., 5 proc. lub 7 procźródło: ShutterStock

Kupiłem mieszkanie – pisze pan Jakub. – Jedną z rat – 70 tys. zł – zapłaciłem z pieniędzy otrzymanych gotówką od rodziców. Zostały one wpłacone na konto dewelopera. Czy jeśli złożę SD-Z2, darowizna będzie zwolniona z podatku – pyta czytelnik.

Niestety nie. Od pieniędzy otrzymanych od najbliższych (małżonka, zstępnych, tj. np. dzieci, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy) można nie płacić daniny od spadków i darowizn niezależnie od wysokości wsparcia. Jeśli jednak przekracza ono kwotę wolną od podatku, która w przypadku nabywców z najbliższej rodziny wynosi 9637 zł od jednej osoby (limit ten dotyczy wartości majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat), trzeba spełnić wymogi dokumentacyjne.

Przede wszystkim otrzymaną od rodziców darowiznę dziecko musi zgłosić w urzędzie skarbowym na druku SD-Z2. Obdarowany ma na to pół roku od momentu otrzymania darowizny. Dodatkowo – ponieważ jest ona w formie pieniężnej – konieczne jest udokumentowanie jej otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Przy tym przelew warto zatytułować tak, aby nie było wątpliwości, że chodzi o darowiznę.

Jeżeli wymogi te nie zostaną spełnione, nie będzie można skorzystać ze zwolnienia. I tak właśnie stało się w sytuacji opisanej przez pana Jakuba. To natomiast oznacza, że musi on zapłacić podatek. Wysokość daniny ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca (art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). W przypadku naszego czytelnika w grę wchodzi pierwsza grupa podatkowa, do której zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy do zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki etc.), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie etc.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. W I grupie podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł od jednej osoby.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane