statystyki

Darowiznę trzeba wpłacić na konto obdarowanego

autor: Agnieszka Pokojska10.05.2016, 19:00
pieniądze

Opodatkowaniu podlega nadwyżka wartości darowizny ponad tę kwotę i w zależności od tego, ile wynosi podstawa opodatkowania, zastosowanie będzie miała odpowiednia stawka podatku, tj. 3 proc., 5 proc. lub 7 procźródło: ShutterStock

Kupiłem mieszkanie – pisze pan Jakub. – Jedną z rat – 70 tys. zł – zapłaciłem z pieniędzy otrzymanych gotówką od rodziców. Zostały one wpłacone na konto dewelopera. Czy jeśli złożę SD-Z2, darowizna będzie zwolniona z podatku – pyta czytelnik.

Niestety nie. Od pieniędzy otrzymanych od najbliższych (małżonka, zstępnych, tj. np. dzieci, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy) można nie płacić daniny od spadków i darowizn niezależnie od wysokości wsparcia. Jeśli jednak przekracza ono kwotę wolną od podatku, która w przypadku nabywców z najbliższej rodziny wynosi 9637 zł od jednej osoby (limit ten dotyczy wartości majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat), trzeba spełnić wymogi dokumentacyjne.

Przede wszystkim otrzymaną od rodziców darowiznę dziecko musi zgłosić w urzędzie skarbowym na druku SD-Z2. Obdarowany ma na to pół roku od momentu otrzymania darowizny. Dodatkowo – ponieważ jest ona w formie pieniężnej – konieczne jest udokumentowanie jej otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Przy tym przelew warto zatytułować tak, aby nie było wątpliwości, że chodzi o darowiznę.

Jeżeli wymogi te nie zostaną spełnione, nie będzie można skorzystać ze zwolnienia. I tak właśnie stało się w sytuacji opisanej przez pana Jakuba. To natomiast oznacza, że musi on zapłacić podatek. Wysokość daniny ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca (art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). W przypadku naszego czytelnika w grę wchodzi pierwsza grupa podatkowa, do której zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy do zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki etc.), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie etc.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. W I grupie podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł od jednej osoby.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane