statystyki

Możliwość optymalizacji dotyczy małych i dużych firm

autor: Łukasz Zalewski13.05.2016, 07:15; Aktualizacja: 13.05.2016, 13:59
podatki dokumenty urzędnik

Planowanie podatkowe jest dopuszczalną formą minimalizacji obciążeń fiskalnych przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Na pytania związane ze szczegółami optymalizacji oraz przepisami dotyczącymi rajów podatkowych odpowiada dr Karolina Tetłak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jakie możliwości optymalizacji podatkowej pozostały jeszcze polskim przedsiębiorcom?

Zacznijmy od tego, że możliwości minimalizowania obciążeń podatkowych są zależne od sposobu prowadzenia działalności oraz planowanego zdarzenia gospodarczego. Planowanie podatkowe pozwala przedsiębiorcom dokonać wyboru takiej formy czy rodzaju transakcji, aby uzyskać pożądany efekt gospodarczy przy korzystniejszym sposobie opodatkowania. Optymalizację można również przeprowadzać, wybierając korzystniejszy sposób wyceny poszczególnych składników majątkowych. Możliwy jest też wybór korzystniejszego pod względem podatkowym stanu prawnego.

Jakie rozwiązania mogą obecnie stosować firmy?

Rozpowszechnione rozwiązania mające na celu optymalizację podatkową to te związane ze specyficzną formą lub miejscem prowadzenia działalności. Chodzi między innymi o:


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-05-16 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Optymalizacja -to wyszukiwanie dziur w prawie ,czy to moralne ? kom z DGP poniżej. Niech regulują ,aby nie "wyleli dziecka z kąpielą", niech nie zniszczą i tak nadwerężonego naszego małego biznesu już nadmiernym fiskalizmem ,biurokracją, zagmatwanym prawem podatkowym. Natomiast faktem jest , że wielkie korp. finansowe, handlowe, banki, nie płaciły należnego podatku w kraju powstania dochodu, na olbrzymią skalę .UE ,RP niby się za to brała , ale wyglądało jakby nie umiała, nie chciała dobrze dobrać się do tematu lub lobbiści (jest ok.10 tys. przy UE info France Press, niby to zgodne z prawem, widać w czyim interesie działa ta uczciwa Bruksela, trudno się dziwić na Brexit jak tak postępuje ta biurokracja !!! ) blokowali za grube apanaże zatrudnieni przy UE przez giganty finansowo-biznesowe świata Google, MS, MD,HP, Hipermarkety itp) . Wypompowywali dochody nie płacąc w kraju powstania dochodu, należnego podatku CIT -8 (19+19% dywid.) =38 %.Natomiast po przewekslowaniu przez Luksemburg, Kajmany, Panamę, Wyspy raje podatkowe itp. > 1-2 %. Na takim działaniu wyprowadzaniu podatków do rajów, RP traciła rocznie np. ok. 56 mld /na CIT 8 i na przekrętach VAT ok.80 mld, co daje 8 lat POpartychPSL x 136 mld= 1000 mld= 1 biln. Niech Pan redaktor podaje przybliżone kwoty dlatego ,że lud będzie wiedział o jaką skalę strat dla RP chodzi > Francja i GB dobrały się trochę do tych korp. i obciążyły je (za wstawione w koszty opłaty za np. szyld MD) ,) po ok.300mln EU, zapłaty podatku do ich skarbu państwa. Nie może być tak dalej takie krętactwo tych mlderów, kosztem naszych małych firm i ludu ,niszczeniem konkurencji na wolnym otwartym rynku, a chcą dalej jeszcze bardziej być bezkarni, wciskając warunki nam RP, UE plan umowy TTIP. Korp. byłyby wtedy, oni-USA , ich prawa biznesowe, ponad prawami państw UE !!!!?????.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane