Paragon dla tajemniczego klienta nie obniży przychodu

autor: Mariusz Szulc12.05.2016, 16:00
Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych.

Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych.źródło: ShutterStock

Dokument, na którym nie zostanie wskazany nabywca towaru lub usługi, nie jest podstawą do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Pytanie zadała firma zajmująca się badaniem rynku, która postanowiła rozszerzyć ofertę o usługi świadczone przez tajemniczego klienta. Miały one polegać na odwiedzinach punktów sprzedaży przez pracowników firmy i ocenie jakości obsługi.

W większości przypadków mieliby oni kupować towary i usługi tańsze niż 450 zł. Transakcje byłyby potwierdzane paragonami, bo wystawienie faktury mogłoby się wiązać z ujawnieniem danych pracowników i rozszyfrowaniem przez sprzedawców, że są to tajemniczy klienci.

Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych. Sądziła, że prawidłowo je udokumentowała. Paragony spełnią bowiem definicję dowodu księgowego zgodnie z art. 21 ustawy o rachunkowości i mogą być uznane także za fakturę uproszczoną w świetle art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten pozwala na wystawienie takiego dokumentu, gdy kwota sprzedaży jest niższa niż 450 zł albo 100 euro.

Wprawdzie w tym wypadku firma – jak sama przyznała – nie mogłaby odliczyć podatku naliczonego (brak NIP nabywcy), ale – jak sądziła – nie wyklucza to możliwości uznania paragonu za fakturę uproszczoną. W takiej sytuacji nieodliczony VAT byłby kosztem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT, podobnie jak i cena netto – argumentowała firma.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krzywa(2016-05-12 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Taaa.. tylko, że zakupy realizowane przez tajemniczych klientów są ponoszone przez tychże w ramach zakupów prywatnych, a firmy zlecające audyt wynagradzają badanie na podstawie umów o dzieło i nigdy nie zwracają poniesionych kosztów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane