statystyki

PIT a sprzedaż nieruchomości: Liczy się zbycie prawa, a nie fizyczne wydanie rzeczy

autor: Patrycja Dudek10.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:46
dom, nieruchomość

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który sprzedał budynek produkcyjno-handlowy innej firmie za 5 mln złźródło: ShutterStock

Przychód powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego. Nie ma znaczenia to, czy nabywca zapłaci cenę, a sprzedawca wyda nieruchomość – wynika z wyroku NSA.

Spór dotyczył art. 14 ust. 1c ustawy o PIT. Wynika z niego, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, a także zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który sprzedał budynek produkcyjno-handlowy innej firmie za 5 mln zł. Akt notarialny podpisano w grudniu 2008 r. Przedsiębiorca nie otrzymał pieniędzy, bo okazało się, że nabywca ich nie ma. W związku z tym w styczniu strony transakcji podpisały porozumienie, z którego wynikało, że w związku z brakiem zapłaty nieruchomość nie zostanie wydana. Miesiąc później udały się do notariusza i podpisały aneks, z którego wynikało, że do wydania nieruchomości dojdzie do 30 kwietnia. Do tego czasu nabywca miał znaleźć pieniądze. Tak się jednak nie stało. W związku z tym w grudniu 2009 r. sąd rejonowy ustanowił przedsiębiorcę zarządcą sprzedanej nieruchomości.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane