statystyki

PIT a sprzedaż nieruchomości: Liczy się zbycie prawa, a nie fizyczne wydanie rzeczy

autor: Patrycja Dudek10.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:46
dom, nieruchomość

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który sprzedał budynek produkcyjno-handlowy innej firmie za 5 mln złźródło: ShutterStock

Przychód powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego. Nie ma znaczenia to, czy nabywca zapłaci cenę, a sprzedawca wyda nieruchomość – wynika z wyroku NSA.

Spór dotyczył art. 14 ust. 1c ustawy o PIT. Wynika z niego, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, a także zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który sprzedał budynek produkcyjno-handlowy innej firmie za 5 mln zł. Akt notarialny podpisano w grudniu 2008 r. Przedsiębiorca nie otrzymał pieniędzy, bo okazało się, że nabywca ich nie ma. W związku z tym w styczniu strony transakcji podpisały porozumienie, z którego wynikało, że w związku z brakiem zapłaty nieruchomość nie zostanie wydana. Miesiąc później udały się do notariusza i podpisały aneks, z którego wynikało, że do wydania nieruchomości dojdzie do 30 kwietnia. Do tego czasu nabywca miał znaleźć pieniądze. Tak się jednak nie stało. W związku z tym w grudniu 2009 r. sąd rejonowy ustanowił przedsiębiorcę zarządcą sprzedanej nieruchomości.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane