statystyki

W internacie można nocować, ale nie mieszkać

autor: Jakub Pawłowski09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:40
blok, mieszkanie

Przy określaniu zobowiązania podatkowego prezydent miasta uznał, że podatnik – w tym wypadku działający w imieniu Skarbu Państwa komendant centrum szkoleniowego policji – powinien od wszystkich obiektów płacić podatek jak od pozostałych budynkówźródło: ShutterStock

Jeżeli nieruchomość nie została ujęta w ewidencji gruntów i budynków, to dla celów podatkowych zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego – orzekł WSA w Warszawie.

Spór dotyczył ośmiu budynków internatowych, które służyły funkcjonariuszom policji jako baza noclegowa na czas szkoleń zawodowych. Cztery z nich wpisano do ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalne, podczas gdy pozostałe cztery w ogóle nie zostały w niej ujęte.

Przy określaniu zobowiązania podatkowego prezydent miasta uznał, że podatnik – w tym wypadku działający w imieniu Skarbu Państwa komendant centrum szkoleniowego policji – powinien od wszystkich obiektów płacić podatek jak od pozostałych budynków. Był zdania, że zapisy w ewidencji nie mają w tej sprawie znaczenia. Twierdził, że budynki internatowe nie mogą pełnić funkcji mieszkalnej, bo są to obiekty zamieszkania zbiorowego, w których zakwaterowanie jest sporadyczne i tymczasowe.

Oponował przeciwko temu komendant centrum szkoleniowego. Uważał, że organy podatkowe są związane zapisami w ewidencji, nawet jeżeli odbiegają one od stanu rzeczywistego. Postulował też objęcie niższą stawką pozostałe budynki niewpisane do ewidencji. Przekonywał, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Kwalifikacji Środków Trwałych (Dz.U. z 2010 r. nr 242, poz. 1622) budynki internatowe powinny być traktowane na równi z mieszkalnymi.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane