statystyki

W internacie można nocować, ale nie mieszkać

autor: Jakub Pawłowski09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:40
blok, mieszkanie

Przy określaniu zobowiązania podatkowego prezydent miasta uznał, że podatnik – w tym wypadku działający w imieniu Skarbu Państwa komendant centrum szkoleniowego policji – powinien od wszystkich obiektów płacić podatek jak od pozostałych budynkówźródło: ShutterStock

Jeżeli nieruchomość nie została ujęta w ewidencji gruntów i budynków, to dla celów podatkowych zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego – orzekł WSA w Warszawie.

Spór dotyczył ośmiu budynków internatowych, które służyły funkcjonariuszom policji jako baza noclegowa na czas szkoleń zawodowych. Cztery z nich wpisano do ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalne, podczas gdy pozostałe cztery w ogóle nie zostały w niej ujęte.

Przy określaniu zobowiązania podatkowego prezydent miasta uznał, że podatnik – w tym wypadku działający w imieniu Skarbu Państwa komendant centrum szkoleniowego policji – powinien od wszystkich obiektów płacić podatek jak od pozostałych budynków. Był zdania, że zapisy w ewidencji nie mają w tej sprawie znaczenia. Twierdził, że budynki internatowe nie mogą pełnić funkcji mieszkalnej, bo są to obiekty zamieszkania zbiorowego, w których zakwaterowanie jest sporadyczne i tymczasowe.

Oponował przeciwko temu komendant centrum szkoleniowego. Uważał, że organy podatkowe są związane zapisami w ewidencji, nawet jeżeli odbiegają one od stanu rzeczywistego. Postulował też objęcie niższą stawką pozostałe budynki niewpisane do ewidencji. Przekonywał, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Kwalifikacji Środków Trwałych (Dz.U. z 2010 r. nr 242, poz. 1622) budynki internatowe powinny być traktowane na równi z mieszkalnymi.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane