Warto wiedzieć czym jest podatek od wzbogacenia, a także w jakich sytuacjach należy go opłacić. To ważne, bowiem jeśli nie zapłacimy, narażamy się na karę finansową, która może być dotkliwa. Informujemy, kiedy należy zapłacić taki podatek, w jakim terminie, a także ile wynosi.

Podatek od wzbogacenia, czyli PCC

Inną nazwą tego podatku jest PCC. To skrót od określenia "podatek od czynności cywilnoprawnych". W polskim prawie istnieje od 2000 r. Wprowadzono go na mocy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. Nowelizację ustawy przeprowadzono w 2004 r.

Kiedy trzeba zapłacić? Jaki formularz do skarbówki?

Kupiliście auto lub mieszkanie, umowy podpisane. To jednak nie wszystko. Urzędowi Skarbowemu w ciągu 14 dni należy zapłacić jeszcze PCC. Obowiązek stoi po stronie nabywcy, który nie zapłacił podatku VAT podczas transakcji.

Podatek należy też zapłacić w przypadku darowizny bądź spadku, ale nie zawsze. Jeśli otrzymaliście mieszkanie, dom czy działkę od członka najbliższej rodziny, to wtedy nie musicie płacić PCC. Powinniście jednak zgłosić spadek/darowiznę do urzędu skarbowego.

Procedura płatności podatku PCC obejmuje zwykle wypełnienie formularza PCC-3 oraz wpłatę odpowiedniej kwoty na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Formularz można złożyć osobiście w urzędzie lub elektronicznie. Ważne, by dokładnie obliczyć kwotę podatku, biorąc pod uwagę rynkową wartość nieruchomości.



Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

W przypadku kupna samochodu z rynku wtórnego (czyli z drugiej ręki), podatek od wzbogacenia wynosi 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. Wartość przedmiotu sprzedaży musi wynosić nie mniej niż 1000 zł.

W przypadku kupna mieszkania lub domu z rynku wtórnego, podatek również wynosi 2 proc. wartości rynkowej nieruchomości.

Kiedy nie trzeba płacić PCC?

Jeżeli wartość pojazdu jest niższa niż 1000 zł lub jeżeli zakupiła go na własny użytek osoba z niepełnosprawnością. PCC nie trzeba też płacić wtedy, gdy kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego (np. od dewelopera).

Jakie możliwe kary za niezapłacenie PCC?

  • Odsetki za zwłokę: Jeśli podatek od wzbogacenia nie zostanie zapłacony w wyznaczonym terminie, który zwykle wynosi 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, podatnik może zostać obciążony odsetkami za zwłokę. Wysokość tych odsetek jest ustalana przez przepisy i zależy od długości opóźnienia w zapłacie.
  • Kary finansowe: W przypadku zaniedbania obowiązku zapłaty podatku, urząd skarbowy może nałożyć karę finansową. Wysokość kary może być różna i zależeć od okoliczności, takich jak wysokość niezapłaconego podatku i czas opóźnienia w zapłacie.
  • Postępowanie egzekucyjne: W skrajnych przypadkach, jeśli podatek nie zostanie zapłacony, a wszelkie próby polubownego uregulowania długu zawiodą, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne w celu odzyskania należności.
  • Możliwość umorzenia lub rozłożenia na raty: W niektórych sytuacjach, podatnik może starać się o umorzenie zaległości podatkowych lub ich rozłożenie na raty. Decyzja w tej kwestii należy do urzędu skarbowego i zależy od indywidualnej oceny sytuacji podatnika.