O 100 zł wzrośnie od 1 czerwca 2016 r. minimalna kwota zakupów, od których będzie można żądać zwrotu daniny. Nowy limit 300 zł został określony w opublikowanym rozporządzeniu ministra finansów w tej sprawie (Dz.U. z 2016 r. poz. 500). Resort tłumaczy, że w Polsce limit nie był zmieniany od 2004 r. i jego podniesienie ma zniwelować skutki wzrostu cen towarów w tym czasie.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknięcie roku 2015 >>>

Do końca maja nadal będzie obowiązywał dotychczasowy limit towarów o minimalnej łącznej wartości (brutto) 200 zł.
Co do zasady VAT mogą odzyskiwać podróżni spoza Unii Europejskiej, którzy w bagażu osobistym wywożą kupione w Polsce towary. Podatek zwraca uprawniony do tego sprzedawca lub profesjonalnie zajmujący się tym pośrednik. Sprzedawca wystawia paragon z naliczonym VAT i przekazuje nabywcy imienny dokument Tax Free, określający kwotę zapłaconego podatku.
Przykładowo na lotnisku nabywca może przedstawić dokumenty celnikowi, który potwierdzi wywóz towaru, stawiając na nim pieczęć. Następnie nabywca musi udać się do pośrednika, który zwraca podatek.
W 2015 r. na przejściach granicznych podlaska Służba Celna zarejestrowała prawie 1,2 mln dokumentów Tax Free – wynika z opublikowanej informacji podsumowującej. Na ich podstawie podróżni, głównie z Białorusi, wywieźli kupione u nas towary o łącznej wartości prawie miliarda złotych. Z danych wynika też, że w ubiegłym roku ponad połowa dokumentów Tax Free obsłużona przez podlaskich celników była zgłoszona w formie elektronicznej.