statystyki

Unijny trybunał wypowie się w sprawie Tax Free

autor: Patrycja Dudek15.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:04
Zasadniczo prawo do otrzymania zwrotu VAT od zakupów na terenie UE (w tym w Polsce) mają podróżni niemający stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii.

Zasadniczo prawo do otrzymania zwrotu VAT od zakupów na terenie UE (w tym w Polsce) mają podróżni niemający stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości, czy krajowe wymogi dotyczące sprzedawców zwracających VAT podróżnym nie są zbyt restrykcyjne.

Postanowienie o skierowaniu pytania w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt I FSK 1398/14) zapadło na tle sprawy spółki, która zwracała podatek podróżnym i z tego powodu chciała zastosować u siebie stawkę 0 proc. VAT. Fiskus jej odmówił, bo spółka ani nie osiągnęła rocznie 400 tys. zł obrotów, ani nie zawarła odpowiedniej umowy z żadnym z podmiotów uprawnionych do zwrotu VAT. Sąd kasacyjny postanowił się jednak upewnić, czy te wymogi nie naruszają unijnej dyrektywy.

Komu zwrot

Zasadniczo prawo do otrzymania zwrotu VAT od zakupów na terenie UE (w tym w Polsce) mają podróżni niemający stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii.

Krajowi sprzedawcy mają w związku z tym prawo zastosować później zerową stawkę podatku. Warunkiem jest jednak, że zwracają podatek podróżnym według określonej procedury. Jednym z wymogów jest, aby sprzedawcy mieli obroty roczne powyżej 400 tys. zł. Jeśli nie spełnią tego wymogu, to nie mogą zwracać VAT samodzielnie, tylko muszą zawrzeć umowę z podmiotem uprawnionym do zwrotów VAT i poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zrobią, stracą prawo do stawki 0 proc. VAT.

Powstały jednak wątpliwości, czy krajowe regulacje są zgodne z unijną dyrektywą o VAT, która takich wymogów nie ustanawia. Zarazem jednak daje państwom członkowskim możliwość wprowadzenia bardziej restrykcyjnych uregulowań. Polska z tej możliwości skorzystała.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane