statystyki

TAX FREE: Cele handlowe nie doczekają się definicji w ustawie o VAT

autor: Mariusz Szulc15.05.2017, 09:43; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:47
Przy TAX FREE jest też inny problem. Zdarzają się sytuacje, gdy obcokrajowiec nie może sam dokonać zakupu w Polsce w danym terminie (np. gdy obowiązuje promocja), a wtedy wystawia w tym celu pełnomocnictwo innej osobie.

Przy TAX FREE jest też inny problem. Zdarzają się sytuacje, gdy obcokrajowiec nie może sam dokonać zakupu w Polsce w danym terminie (np. gdy obowiązuje promocja), a wtedy wystawia w tym celu pełnomocnictwo innej osobie.źródło: ShutterStock

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską. Tymczasem brak doprecyzowania tego terminu w przepisach stwarza problemy nie tylko cudzoziemcom robiącym zakupy w Polsce, ale i celnikom.

Chodzi o funkcjonowanie systemu TAX FREE, który – jak wskazał poseł Adam Abramowicz w interpelacji nr 11634 – „zachęca obcokrajowców do robienia zakupów na terytorium Polski, a co za tym idzie przyczynia się do zwiększenia polskiego PKB, zmniejszenia bezrobocia, większych zysków po stronie firm i wyższych podatków wpływających do budżetu państwa”. Dodatkowo „odciąża pracowników celnych i przejść granicznych... bowiem ta procedura nie musi być stosowana wobec osób fizycznych przewożących towar na własne potrzeby”.

Poseł zwrócił jednak uwagę na to, że w praktyce procedura TAX FREE, choć atrakcyjna, to budzi wiele problemów interpretacyjnych, i to zarówno wśród celników, jak i cudzoziemców. W założeniu dotyczy ona zakupów na cele prywatne (konsumpcyjne), a nie zarobkowe (handlowe). W art. 126–130 ustawy o VAT, gdzie określone są reguły zwrotu podatku dla obcokrajowców, próżno jednak szukać definicji obu celów. I w tym właśnie tkwi cały problem. Wprowadzenie do ustawy definicji zakupów w celach handlowych niewątpliwie ułatwiłoby pracę celnikom. Na granicy wschodniej zdarzały się i wciąż zdarzają sytuacje, kiedy VAT chcą odzyskać np. podróżni przewożący kilkanaście ton zniczy czy deklarujący wywóz na cele osobiste materiałów budowlanych o znacznej wartości.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane