statystyki

TAX FREE: Cele handlowe nie doczekają się definicji w ustawie o VAT

autor: Mariusz Szulc15.05.2017, 09:43; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:47
Przy TAX FREE jest też inny problem. Zdarzają się sytuacje, gdy obcokrajowiec nie może sam dokonać zakupu w Polsce w danym terminie (np. gdy obowiązuje promocja), a wtedy wystawia w tym celu pełnomocnictwo innej osobie.

Przy TAX FREE jest też inny problem. Zdarzają się sytuacje, gdy obcokrajowiec nie może sam dokonać zakupu w Polsce w danym terminie (np. gdy obowiązuje promocja), a wtedy wystawia w tym celu pełnomocnictwo innej osobie.źródło: ShutterStock

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską. Tymczasem brak doprecyzowania tego terminu w przepisach stwarza problemy nie tylko cudzoziemcom robiącym zakupy w Polsce, ale i celnikom.

Chodzi o funkcjonowanie systemu TAX FREE, który – jak wskazał poseł Adam Abramowicz w interpelacji nr 11634 – „zachęca obcokrajowców do robienia zakupów na terytorium Polski, a co za tym idzie przyczynia się do zwiększenia polskiego PKB, zmniejszenia bezrobocia, większych zysków po stronie firm i wyższych podatków wpływających do budżetu państwa”. Dodatkowo „odciąża pracowników celnych i przejść granicznych... bowiem ta procedura nie musi być stosowana wobec osób fizycznych przewożących towar na własne potrzeby”.

Poseł zwrócił jednak uwagę na to, że w praktyce procedura TAX FREE, choć atrakcyjna, to budzi wiele problemów interpretacyjnych, i to zarówno wśród celników, jak i cudzoziemców. W założeniu dotyczy ona zakupów na cele prywatne (konsumpcyjne), a nie zarobkowe (handlowe). W art. 126–130 ustawy o VAT, gdzie określone są reguły zwrotu podatku dla obcokrajowców, próżno jednak szukać definicji obu celów. I w tym właśnie tkwi cały problem. Wprowadzenie do ustawy definicji zakupów w celach handlowych niewątpliwie ułatwiłoby pracę celnikom. Na granicy wschodniej zdarzały się i wciąż zdarzają sytuacje, kiedy VAT chcą odzyskać np. podróżni przewożący kilkanaście ton zniczy czy deklarujący wywóz na cele osobiste materiałów budowlanych o znacznej wartości.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane