statystyki

Nie należy epatować samymi kosztami

autor: Mariusz Zygierewicz25.04.2016, 07:20; Aktualizacja: 27.04.2016, 14:36
podatki, formularz, kalkulator

Zawsze średnie koszty instytucji finansowych będą wyższe niż pozostałych podatników CITźródło: ShutterStock

30 marca 2015 r. ukazał się artykuł Łukasza Zalewskiego w DGP zatytułowany „Pięć bilionów podatkowych kosztów. W czołówce banki i instytucje finansowe”. W tekście przedstawiono dane Ministerstwa Finansów dotyczące przychodów i kosztów podatników CIT. Jest rzeczą znamienną, że w artykule uwaga została skoncentrowana na aspekcie kosztowym, niemal całkowicie pomijając stronę przychodową.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknięcie roku 2015 >>>

W efekcie artykuł kreuje obraz zawierający ocenę, że istnieją różne kategorie podmiotów gospodarczych, które mają najwyższe koszty, a tym samym powodują, że wielkość uszczuplenia w płaconym podatku jest największa. Jako liderów w tym zakresie stawia się banki i instytucje finansowe, gdyż przeciętne koszty wśród spółek wyniosły bowiem 6,9 mln zł, a wśród instytucji finansowych aż 267 mln zł.

Te dane są jeszcze wzmacnianie przez cytowaną wypowiedź eksperta. „Zdaniem dr. hab. Dominika Gajewskiego, dyrektora Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, różnica jest niewspółmierna. – Wynika ona z faktu, że międzynarodowe holdingi mają o wiele większe możliwości transferowania zysków przy wykorzystywaniu szerokiej palety kosztów uzyskania przychodów – uważa ekspert”. W rezultacie czytelnik ma już gotową odpowiedź, dlaczego koszty instytucji finansowych wynoszą „aż 267 mln zł”.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane