statystyki

Wzrost zainteresowania optymalizacją podatkową to więcej zadań dla biegłego rewidenta

autor: Bartosz Seweryn25.04.2016, 11:21; Aktualizacja: 27.04.2016, 14:33
biznes, rozmowa, praca

Kreatywność przedsiębiorców w wymyślaniu coraz bardziej złożonych konstrukcji podatkowych ma znaczący wpływ na pracę biegłych rewidentów przy badaniu sprawozdań finansowychźródło: ShutterStock

Nadrzędnym celem działalności gospodarczej przedsiębiorców jest maksymalizacja zysku, a tym samym minimalizowanie obciążeń fiskalnych. Należy jednak przy tym odróżnić wykorzystywanie prawnych możliwości od zjawiska uchylania się od opodatkowania.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknęcie roku 2015 >>>

Optymalizacja podatkowa to działania odbywające się w granicach istniejącego prawa prowadzące do zwiększenia konkurencyjności poprzez skorzystanie z funkcjonujących norm prawnych. Natomiast uchylanie się od opodatkowania przekracza dopuszczone prawem granice i z tego tytułu należy uznać to zjawisko za negatywne.

W ostatnich latach, w związku ze wzrostem liczby transgranicznych przedsiębiorstw oraz globalizacją, zauważono nasilające się zjawisko stosowania na szeroką skalę optymalizacji podatkowej. Tylko w Polsce liczba spółek komandytowo-akcyjnych, powszechnie wykorzystywanych do optymalizacji, rosła lawinowo – z 9 w 2002 r. do prawie 6000 w 2013 r. Co więcej, bardzo dynamicznie rosła liczba spółek rejestrowanych w tak zwanych rajach podatkowych, jak również popyt na wycenę wartości niematerialnych.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane