statystyki

Wzrost zainteresowania optymalizacją podatkową to więcej zadań dla biegłego rewidenta

autor: Bartosz Seweryn25.04.2016, 11:21; Aktualizacja: 27.04.2016, 14:33
biznes, rozmowa, praca

Kreatywność przedsiębiorców w wymyślaniu coraz bardziej złożonych konstrukcji podatkowych ma znaczący wpływ na pracę biegłych rewidentów przy badaniu sprawozdań finansowychźródło: ShutterStock

Nadrzędnym celem działalności gospodarczej przedsiębiorców jest maksymalizacja zysku, a tym samym minimalizowanie obciążeń fiskalnych. Należy jednak przy tym odróżnić wykorzystywanie prawnych możliwości od zjawiska uchylania się od opodatkowania.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknęcie roku 2015 >>>

Optymalizacja podatkowa to działania odbywające się w granicach istniejącego prawa prowadzące do zwiększenia konkurencyjności poprzez skorzystanie z funkcjonujących norm prawnych. Natomiast uchylanie się od opodatkowania przekracza dopuszczone prawem granice i z tego tytułu należy uznać to zjawisko za negatywne.

W ostatnich latach, w związku ze wzrostem liczby transgranicznych przedsiębiorstw oraz globalizacją, zauważono nasilające się zjawisko stosowania na szeroką skalę optymalizacji podatkowej. Tylko w Polsce liczba spółek komandytowo-akcyjnych, powszechnie wykorzystywanych do optymalizacji, rosła lawinowo – z 9 w 2002 r. do prawie 6000 w 2013 r. Co więcej, bardzo dynamicznie rosła liczba spółek rejestrowanych w tak zwanych rajach podatkowych, jak również popyt na wycenę wartości niematerialnych.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane