statystyki

Jak rozliczyć wydatki na własną edukację

autor: Mariusz Szulc19.04.2016, 20:00
język angielski

Chodzi o wszelkie koszty poniesione w związku z inwestycją we własny wizerunek, realizację własnych marzeń, hobby itp.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy najłatwiej zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na kursy i studia, które są jednoznacznie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W innym przypadku musi liczyć się on z odmową fiskusa. Urzędnicy podatkowi na pewno nie pozwolą pomniejszyć przychodu o pieniądze zapłacone przed założeniem firmy.

Czy tłumacz odliczy koszt nauki za granicą

Pani Joanna zajmuje się zawodowo przekładem treści z języka angielskiego na polski. Dorabia także, prowadząc szkolenia językowe dla bogatych klientów. Aby utrzymać odpowiedni poziom usług, bardzo dużo czyta i rozmawia w obcym języku. Wpadła jednak na pomysł, aby wyjechać na pewien czas do Stanów Zjednoczonych i tam pogłębić swoje umiejętności. Czy wydatki, które poniesie na naukę, będą jej kosztami podatkowymi?

NIE

Choć odpowiedź nie jest oczywista. W tym konkretnym przypadku podatniczka może liczyć się z odmową i z tym, że urzędnicy określą jej wydatki jako osobiste. To zaś będzie oznaczać, że nie pomniejszą one firmowego przychodu. Czym są wydatki osobiste? Chodzi o wszelkie koszty poniesione w związku z inwestycją we własny wizerunek, realizację własnych marzeń, hobby itp. Granica między nimi a wydatkami, które można rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu, jest bardzo płynna. Można jednak stwierdzić, że wyjazd za granicę nawet po to, aby douczać się tam języka, to zbyt mało, aby przekonać fiskusa, że był to krok celowy. Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 marca 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.5. 2016.2.KLK. W sytuacji bardzo podobnej do opisanej wyjaśniono, że koszty zagranicznego wyjazdu mogłyby być rozliczone w firmie tylko wtedy, gdyby tłumacz w trakcie podróży „wykonywał swoją pracę”.

Podstawa prawna

Art. 22 ust. 1 art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy wydatki na naukę języka można rozliczyć w firmie

Pan Michał jest radcą prawnym, który prowadzi własną kancelarię. Najwięcej jego klientów pochodzi z Niemiec i w związku z tym postanowił douczyć się języka Goethego. Czy fiskus uzna pomniejszenie przychodu o wydatki poniesione na ten cel?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane