statystyki

1 proc. podatku z PIT: Pomoc, która nic nie kosztuje podatnika

autor: Karol Dominowski14.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:38
podatki-PIT-kredyt

Dlaczego warto przekazywać 1 proc. wybranej organizacji, a nie budżetowi państwa?źródło: ShutterStock

Dla większości organizacji pożytku publicznego wskazanie jako beneficjenta przez podatników PIT jest najważniejszym źródłem finansowania działalności – nierzadko rozwiązującej problemy, którymi nie zajmuje się prawie nikt.

NGO, OPP – te skróty coraz częściej pojawiają się w użyciu, choć nie każdy wie, co dokładnie oznaczają. NGO’s (w środowisku aktywistów wymawiane nawet „endżiosy”) to organizacje pozarządowe (nongovernment organizations). To niekomercyjne (non profit, niedziałające w celu osiągnięcia zysku) organizacje działające na rzecz wybranego interesu, a więc najczęściej fundacje i stowarzyszenia, które w swoich działaniach zazwyczaj posiłkują się wolontariatem (świadomą i dobrowolną nieodpłatną pracą na rzecz jakiejś grupy lub całego społeczeństwa). Część z nich ma dodatkowo status organizacji pożytku publicznego (OPP), z czym wiążą się przywileje – przede wszystkim możliwość otrzymywania 1 proc. należnego podatku dochodowego obywateli – lecz także obowiązki. Aby uzyskać i utrzymać status OPP, organizacja musi wprowadzić wewnętrzną kontrolę działań statutowych bezwzględnie utrzymywać przejrzystość finansową, co wiąże się z regularnym składaniem sprawozdań (zarówno finansowych, jak i z wykonywania działań statutowych).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane