statystyki

1 proc. podatku z PIT: Pomoc, która nic nie kosztuje podatnika

autor: Karol Dominowski14.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:38
podatki-PIT-kredyt

Dlaczego warto przekazywać 1 proc. wybranej organizacji, a nie budżetowi państwa?źródło: ShutterStock

Dla większości organizacji pożytku publicznego wskazanie jako beneficjenta przez podatników PIT jest najważniejszym źródłem finansowania działalności – nierzadko rozwiązującej problemy, którymi nie zajmuje się prawie nikt.

NGO, OPP – te skróty coraz częściej pojawiają się w użyciu, choć nie każdy wie, co dokładnie oznaczają. NGO’s (w środowisku aktywistów wymawiane nawet „endżiosy”) to organizacje pozarządowe (nongovernment organizations). To niekomercyjne (non profit, niedziałające w celu osiągnięcia zysku) organizacje działające na rzecz wybranego interesu, a więc najczęściej fundacje i stowarzyszenia, które w swoich działaniach zazwyczaj posiłkują się wolontariatem (świadomą i dobrowolną nieodpłatną pracą na rzecz jakiejś grupy lub całego społeczeństwa). Część z nich ma dodatkowo status organizacji pożytku publicznego (OPP), z czym wiążą się przywileje – przede wszystkim możliwość otrzymywania 1 proc. należnego podatku dochodowego obywateli – lecz także obowiązki. Aby uzyskać i utrzymać status OPP, organizacja musi wprowadzić wewnętrzną kontrolę działań statutowych bezwzględnie utrzymywać przejrzystość finansową, co wiąże się z regularnym składaniem sprawozdań (zarówno finansowych, jak i z wykonywania działań statutowych).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane