statystyki

O odliczeniu VAT decyduje konstrukcja pojazdu, a nie termin badania

autor: Marek Kwietko14.04.2016, 17:00
VAT

Od kiedy podatnik ma prawo do odliczenia VAT?źródło: ShutterStock

Opóźnienie w badaniu technicznym nie może pozbawić prawa do odjęcia 100 proc. naliczonego VAT . Chodzi o pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do działalności gospodarczej nabyte po 1 kwietnia 2014 r.

Wyrok jest precedensowy. Organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że w przypadku nieprzeprowadzenia dodatkowego badania technicznego niezwłocznie po zakupie takiego pojazdu lub brak badania w momencie odliczenia VAT od wydatków samochodowych powoduje, że do czasu przeprowadzenia badania podatnik ma prawo do odliczenia tylko 50 proc. podatku naliczonego. Badanie powinno być przeprowadzone najpóźniej do dnia złożenia deklaracji podatkowej za okres nabycia.

Fiskus twierdzi, że dopiero od daty wydania zaświadczenia i odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT. Dopiero od tej daty bowiem pojazd może być uznany, ze względu na swoją konstrukcję, za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, a podatek naliczony od wydatków związanych z pojazdem może być odliczony w całości.

Zdaniem organów decydujące znaczenie ma tu art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312 – dalej: ustawy nowelizującej), który zawiera terminy dokonania dodatkowego badania technicznego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane