statystyki

Rządowy plan na wyłudzających VAT i zawyżających koszty

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska14.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:45
VAT

Propozycję podwyżki zgłosił rząd w projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z dużej nowelizacji VAT zakładającej zmiany wymierzone w oszustów. A sejmowa komisja ostatecznie chce poprzeć obniżenie limitu transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł.

Propozycję tej podwyżki zgłosił rząd w projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej. Początkowo sejmowa komisja finansów publicznych rekomendowała pozostawienie limitu na dotychczasowym poziomie (15 tys. euro). Ostatecznie jednak zmieniła zdanie i poprze jego obniżenie.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji posłowie wskazywali, że taką zmianę rekomendowała Naczelna Izba Kontroli w raporcie po kontroli dotyczącej pustych faktur. Z kolei wiceminister finansów Leszek Skiba podał, że dzięki tej zmianie wpływy budżetowe zwiększą się o 2 do 6 mld zł. Szacunki te bazują na doświadczeniach Hiszpanii i Portugalii.

Projekt zakłada, że jeżeli przedsiębiorca przekaże dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. zł, to będzie musiał wyrzucić fakturę z kosztów.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane