statystyki

Sprzedaż akcji: Podatek nie zawsze jest od czystej nadwyżki

autor: Patrycja Dudek14.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:43
pieniądze

Sprawa dotyczyła podatnika, który w ramach programu motywacyjnego otrzymał opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU).źródło: ShutterStock

Podatnik, który zrealizuje opcje na akcje, a następnie odsprzeda uzyskane w ten sposób walory, nie zaliczy opodatkowanego już przychodu z ich nabycia do kosztów sprzedaży – orzekł NSA.

Sędzia Krzysztof Winiarski wyjaśnił, że co do zasady opodatkowuje się dochód rozumiany jako realne przysporzenie. – Nie zawsze jednak tak jest, bo pojęcie dochodu może być modyfikowane przez ustawodawcę – powiedział sędzia, powołując się na inne wyroki oraz uchwały NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w ramach programu motywacyjnego otrzymał opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU). Opcje dawały mu prawo do zakupu akcji spółki po ustalonej z góry cenie, a RSU prawo do ich nieodpłatnego otrzymania.

Realizacja obu instrumentów nastąpiła po upływie ustalonego z góry okresu. Wówczas podatnik zamienił opcje i RSU na akcje, osiągając tym samym przychód do opodatkowania.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane