statystyki

Sprzedaż akcji: Podatek nie zawsze jest od czystej nadwyżki

autor: Patrycja Dudek14.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:43
pieniądze

Sprawa dotyczyła podatnika, który w ramach programu motywacyjnego otrzymał opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU).źródło: ShutterStock

Podatnik, który zrealizuje opcje na akcje, a następnie odsprzeda uzyskane w ten sposób walory, nie zaliczy opodatkowanego już przychodu z ich nabycia do kosztów sprzedaży – orzekł NSA.

Sędzia Krzysztof Winiarski wyjaśnił, że co do zasady opodatkowuje się dochód rozumiany jako realne przysporzenie. – Nie zawsze jednak tak jest, bo pojęcie dochodu może być modyfikowane przez ustawodawcę – powiedział sędzia, powołując się na inne wyroki oraz uchwały NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w ramach programu motywacyjnego otrzymał opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU). Opcje dawały mu prawo do zakupu akcji spółki po ustalonej z góry cenie, a RSU prawo do ich nieodpłatnego otrzymania.

Realizacja obu instrumentów nastąpiła po upływie ustalonego z góry okresu. Wówczas podatnik zamienił opcje i RSU na akcje, osiągając tym samym przychód do opodatkowania.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane