statystyki

Wiceminister finansów: Nie szukamy pomysłów na nowe podatki sektorowe

autor: Grzegorz Osiecki12.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:58
pieniądze

W przypadku internetu i franczyzy bardzo trudna do zdefiniowania w sposób precyzyjny i jednoznaczny okazała się podstawa opodatkowania - przyznaje rozmówcaźródło: ShutterStock

Podatek handlowy powinien wyrównywać warunki konkurencyjności, polscy handlowcy lepiej przyjmą progresywną jego wersję. Akcja kredytowa nadal rośnie mimo obciążenia banków - wyjaśnia Wiesław Janczyk.

W najbliższych dniach. W tym tygodniu będziemy mieli spotkanie z handlowcami i wtedy zostaną podjęte ostateczne decyzje.

Po tej całej dyskusji, jaka miała miejsce po zaprezentowaniu założeń ustawy, pojawiły się głosy, które musiały być uwzględnione przy tworzeniu ostatecznej wersji tego projektu. W tej chwili jesteśmy gotowi, by zakończyć ten temat, tym bardziej że są zaplanowane dochody z tego podatku w budżecie państwa. Sprawnie przeprowadziliśmy przez Sejm rozwiązania dotyczące opodatkowania instytucji finansowych i teraz czas, by zrealizować drugi punkt programu, czyli podatek od handlu detalicznego.

Obie propozycje są wciąż rozważane, ale nie wykluczam, że na spotkaniu z handlowcami rząd pojawi się z jedną propozycją.

Żadne z tych rozwiązań nie może liczyć na konsensus i myślę, że bez względu na to, którą wersję wprowadzimy, zainteresowani będą interweniowali w Komisji Europejskiej. Polscy handlowcy więcej nadziei pokładają w progresywnym wariancie podatku, bo liczą na wyrównanie warunków konkurencyjności prowadzenia swojego biznesu. Ponieważ trudno wymyślić wariant, który by gwarantował brak kontrowersji w Brukseli, to w moim odczuciu spełnilibyśmy więcej oczekiwań przy rozważeniu podatku progresywnego.

Funkcja fiskalna od początku była drugoplanowa. Dziś trzeba postawić akcent na to, że funkcja fiskalna, przy kwocie, jaką chcemy uzyskać, powinna być traktowana jako wtórna, natomiast musimy pamiętać o funkcji regulacyjnej i wyrównania warunków konkurencyjności, która jest najbardziej oczekiwana.

Lepiej, żeby komunikaty w tak ważnym obszarze dialogu ze społeczeństwem i zainteresowanymi były wypowiadane przez panią premier Beatę Szydło, ministra Pawła Szałamachę czy ministra Henryka Kowalczyka. Ponieważ były przedstawiane różne propozycje, to firmom mylą się już stawki i dziś nie pora, by opowiadać o każdym możliwym poziomie. Po dotychczasowej dyskusji komunikat w tej sprawie musi być stanowiskiem rządu. Dlatego dziś jest za wcześnie, by prezentować te stawki, ale najbliższe dni przyniosą wiedzę w tej sprawie.

Mogą odbiegać, ale przekonamy się wkrótce.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane