statystyki

Mossack Fonseca. Poznajcie kancelarię, która stworzyła raj podatkowy

autor: Mariusz Janik09.04.2016, 08:45
Islandia: Protest przeciwko premierowi w związku z aferą Panama Papers

Islandia: Protest przeciwko premierowi w związku z aferą Panama Papersźródło: PAP
autor zdjęcia: BIRGIR POR HARDARSON

Mossack Fonseca stworzyło własny raj podatkowy. Prawnicy tej kancelarii napisali prawo regulujące jego działanie, które przyjęto na wyspie Niue

Finansowe tsunami, 11 września wszelkiej maści aferzystów. Bez względu na to, jakie określenie przyjmie się ostatecznie, skandal związany z wyciekiem dokumentów kancelarii Mossack Fonseca & Co. jeszcze długo będzie wywoływać wstrząsy wtórne.

Nie minęła doba od ujawnienia Panama Papers, jak wzburzeni Islandczycy wyszli na ulice Reykjaviku. W demonstracjach uczestniczyło 22 tys. osób – z jednej strony bywało tłoczniej, z drugiej jednak – mowa o siedmiu procentach populacji wyspy. To tak, jakby w Polsce jednego dnia wyszły na ulice niemal 3 miliony ludzi. Te siedem procent wystarczyło, by do dymisji podał się premier Sigmundur David Gunnlaugsson.

Odpalanie tej bomby trwało przez rok – od momentu, kiedy z redakcją niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” skontaktował się tajemniczy whistleblower. Przekazał on dziennikarzom 2,4 terabajta danych zawierających około 11,5 miliona plików (kilkadziesiąt razy więcej niż telegramów amerykańskiej dyplomacji ujawnionych przez WikiLeaks) z ostatnich niemal 40 lat: dokumenty elektroniczne, korespondencję elektroniczną, skany starszych dokumentów firmy Mossack Fonseca oraz skany dokumentów tożsamości klientów firmy. Całość byłaby nie do przełknięcia dla przeciętnej redakcji, więc Niemcy zgłosili się z otrzymanymi danymi do mającej siedzibę w Waszyngtonie organizacji ICIJ – Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Ostatecznie opracowywaniem dokumentów zajmowało się blisko 400 dziennikarzy w 76 krajach.

Prawnicy prezydentów


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane