Rządowy plan na wyłudzających VAT i zawyżających koszty

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska14.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:45
VAT

Propozycję podwyżki zgłosił rząd w projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z dużej nowelizacji VAT zakładającej zmiany wymierzone w oszustów. A sejmowa komisja ostatecznie chce poprzeć obniżenie limitu transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł.

Propozycję tej podwyżki zgłosił rząd w projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej. Początkowo sejmowa komisja finansów publicznych rekomendowała pozostawienie limitu na dotychczasowym poziomie (15 tys. euro). Ostatecznie jednak zmieniła zdanie i poprze jego obniżenie.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji posłowie wskazywali, że taką zmianę rekomendowała Naczelna Izba Kontroli w raporcie po kontroli dotyczącej pustych faktur. Z kolei wiceminister finansów Leszek Skiba podał, że dzięki tej zmianie wpływy budżetowe zwiększą się o 2 do 6 mld zł. Szacunki te bazują na doświadczeniach Hiszpanii i Portugalii.

Projekt zakłada, że jeżeli przedsiębiorca przekaże dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. zł, to będzie musiał wyrzucić fakturę z kosztów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane