statystyki

Fiskus chce prześwietlić wszystkie faktury? Aby to zrobić tylko za jeden rok, potrzebuje 57 lat

autor: Małgorzata Samborska13.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 13.04.2016, 09:01
Gdyby fiskus miał prześwietlać wszystkie faktury, potrzebowałby 57 lat, żeby kompleksowo zweryfikować dokumenty z jednego roku.

Gdyby fiskus miał prześwietlać wszystkie faktury, potrzebowałby 57 lat, żeby kompleksowo zweryfikować dokumenty z jednego roku.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce prześwietlać finanse firm, analizując dane otrzymane w formie elektronicznej, bez zaangażowania samych zainteresowanych. Problemem może być informatyka.

System kontroli podatkowych przejdzie w najbliższych latach gruntowną reformę. Jednym z najważniejszych elementów tych zmian będą e-kontrole, co oznacza, że fiskus w coraz większym stopniu będzie weryfikował rozliczenia firm w sposób elektroniczny. Ma to nie tylko zwiększyć efektywność jego działań, ale też zadziałać profilaktycznie. Podatnicy będą mogli być kontrolowani nawet wtedy, gdy nie będą o tym wiedzieć. To powinno zniechęcać ich do unikania opodatkowania.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów pierwszym etapem przeniesienia kontroli ze świata papierowego do cyfrowego będzie wprowadzenie obowiązku przekazywania danych do kontroli w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Chodzi o to, aby aparat skarbowy mógł w zautomatyzowany sposób weryfikować dane, co znacząco przyspieszy kontrole i zwiększy ich liczbę. Obowiązek ten będzie dotyczył dużych przedsiębiorstw od lipca 2016 r., a pozostałych firm od lipca 2018 r.

Dodatkowo resort zapowiada wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur, który ma zapewnić fiskusowi dostęp do wystawionych faktur w czasie rzeczywistym. Aby być w stanie przetworzyć pozyskiwane dane, resort planuje powołanie spółki Skarbu Państwa, której zadaniem będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi informatycznych.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2016-04-13 14:02) Zgłoś naruszenie 20

    dobre, będzie działać to to tak dobrze jak epuap? epuap2? czy może pue zus??? miliardy wydane, a sprawę da się załatwić TYLKO analogowo ( tzn na piechotkę przed okienko)

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-13 10:08) Zgłoś naruszenie 11

    Fiskus jest głupi , jak stojak na parazolle . Albo siedzi PO uszy w tym złodziejskim i agenturalnym geszefcie - brać , wybierać .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane