"Obecnie rozpatrywane są koncepcje zmian pierwotnego projektu z 2 lutego 2016 r., które mają na celu uwzględnienie (...) zastrzeżeń dotyczących zgodności z prawem unijnym, jak również licznych uwag wewnętrznych środowisk zainteresowanych projektem, tj. handlowców prowadzących sprzedaż detaliczną. W konsekwencji powyższego, projekt ulegnie znacznej przebudowie" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Janczyk.
"Możliwość zastosowania progresywnych stawek i wysokość kwoty wolnej jest nadal analizowana pod kątem wprowadzenia rozwiązania, które minimalizowałoby ich zakwestionowanie przez instytucje europejskie. Nie przesądzono natomiast na obecnym etapie prac o rezygnacji z progresywnych stawek oraz o wysokości kwoty wolnej od podatku" - dodał.
Janczyk dodał, że przy wypracowywaniu nowej wersji projektu - aby zapobiec uchwaleniu ustawy, która byłaby zakwestionowana w przyszłości, co spowodowałoby konsekwencje finansowe dla budżetu państwa - pod uwagę muszę być wzięte zastrzeżenia zgłoszone zarówno przez Komisję Europejską, jak i przez resorty.
"Komisja Europejska zainteresowała się projektem, w kontekście zaproponowanej stawki progresywnej oraz zgodności z przepisami unijnymi o pomocy publicznej.(...) Pytania Komisji dotyczyły konstrukcji podatku, celu jego wprowadzenia, zwolnienia z podatku i stawek progresywnych. W piśmie zwrócono uwagę na obowiązek informowania przez państwa członkowskie o wprowadzeniu lub zmianie środka pomocy i powstrzymaniu się od stosowania takiego środka do momentu wydania zgody przez Komisję. Wskazano też na wszczęte formalne postępowania w sprawie trzech węgierskich podatków, których wspólną cechą jest stawka progresywna" - napisał.
"Uwagi dotyczące możliwych niezgodności określonych rozwiązań projektu ustawy z przepisami traktatowymi, unijnymi aktami prawa wtórnego, bądź orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE zgłoszono również w procedurze uzgodnień międzyresortowych. Uwagi dotyczyły m.in. proponowanej stawki progresywnej, która była kwestionowana przez instytucje europejskie w przypadku podatków, gdzie przedmiotem opodatkowania jest obrót (przychód), uchwalanych w innych państwach UE" - dodał w piśmie Janczyk.