statystyki

Ubranka dziecięce: Dostawca zapłaci w kraju a rodzina taniej kupi

autor: Mariusz Szulc11.04.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:17
Podatki

Jak będzie wyglądać nowy system rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych?źródło: ShutterStock

VAT Opublikowany przez Komisję Europejską plan działania na rzecz reformy VAT to zapowiedź rewolucji w rozliczeniach także u polskich przedsiębiorców. O praktyczne skutki zamiarów Brukseli, także dla konsumentów, spytaliśmy ekspertów.

Jak będzie wyglądać nowy system rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych?

Łukasz Blak doradca podatkowy w Certus LTA

Co do zasady nowy system obejmie przedsiębiorców, więc nie spowoduje istotnych zmian dla konsumentów. Nie rozliczają oni bowiem (z nielicznymi wyjątkami) transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to nowy system mocno obciąży ich zarówno w sferze administracyjnej, jak i finansowej. Do tej pory, dzięki stawce 0 proc., sprzedaż towarów za granicę łączyła się z uniknięciem obowiązku zapłaty VAT z tego tytułu. Miało to szczególne znaczenie w przypadku odroczonej płatności. Po zmianach trzeba będzie płacić VAT od razu, a co więcej – trzeba będzie tego dokonywać w specjalnym systemie, według stawki obowiązującej w kraju sprzedaży. To dla sprzedawców będzie oznaczać zwiększone obowiązki dokumentacyjne. Zmiany dotkną też kupujących w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw, bo sprzedawcy unijni najprawdopodobniej będą żądać zapłaty VAT od sprzedawanych towarów jeszcze przed ich dostarczeniem. Nie będzie też możliwe szybkie odliczenie daniny. W mojej opinii system ten ograniczy możliwości handlu wewnątrzwspólnotowego przez mikroprzedsiębiorców. Komisja Europejska twierdzi wprawdzie, że zostaną wprowadzone dla nich istotne ułatwienia, ale – inaczej niż w przypadku utrudnień – brak konkretów w tej sprawie.

Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane