statystyki

Kolejny krok w walce z oszustami wyłudzającymi pieniądze

autor: Agnieszka Pokojska06.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:49
podatki lokalne

Zmiany mają doprowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu.źródło: ShutterStock

Nowo powołana spółka celowa przygotuje rozwiązania informatyczne, które wspomogą administrację podatkową, skarbową i celną w walce z wyłudzeniami podatków. Rząd przyjął projekt ustawy w tym zakresie.

Zmiany mają doprowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu. Głównym problemem jest VAT, bo rząd szacuje jego niedobór na 25–40 mld zł (patrz na kolumnie obok szacunki firmy EY).

Systemy informatyczne mają być wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz zawierających tajemnice ustawowo chronione. Spółka realizująca projekt nie będzie pozyskiwać i administrować danymi podatników – zapewnił rząd we wczorajszym komunikacie. Dodał, że gdy pojawi się konieczność przetwarzania danych osobowych, to zawarta zostanie (przewidziana ustawą o ochronie danych osobowych) stosowna umowa zapewniająca ich ochronę. Spółka nie będzie miała też dostępu do tajemnic handlowych – dodano w komunikacie.

Ministerstwo Finansów liczy na to, że dzięki nowym systemom informatycznym zwiększy się skuteczność wykrywania przestępstw i wykroczeń skarbowych, a co za tym idzie – zmniejszy się liczba nieuzasadnionych kontroli u przedsiębiorców.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane