statystyki

Szara strefa w Polsce to ponad 12 proc. PKB

autor: Mariusz Szulc06.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:47
podatki, finanse, świat

Polska szara strefa w 2014 r. wynosiła – według obliczeń EY – 12,4 proc. produktu krajowego brutto, co przekłada się na ok. 214 mld zł.źródło: ShutterStock

Gdyby transakcji bezgotówkowych było o 100 proc. więcej, mogłoby to przynieść budżetowi dodatkowe 7 mld zł rocznie – oszacowała firma doradcza EY. W III kw. 2015 r. kartami uregulowano w naszym kraju ok. 870 mln płatności

Polska szara strefa w 2014 r. wynosiła – według obliczeń EY – 12,4 proc. produktu krajowego brutto, co przekłada się na ok. 214 mld zł. Rok wcześniej było to 13 proc. PKB, ale przykładowo w 2006 r. jeszcze więcej, bo aż 17,1 proc., a w 2002 r. prawie 19 proc.

Dane dotyczące szarej strefy zostały zawarte w raporcie „Ograniczanie szarej strefy poprzez płatności elektroniczne”. Zgromadzono w nim informacje z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Serbii, Chorwacji, Czech, Słowenii, Bułgarii, Słowacji oraz Bośni i Hercegowiny).

Z raportu wynika, że wiele dotychczasowych opracowań o polskiej szarej strefie zawierało przeszacowane dane. Opierano je często na informacjach podanych przez profesora Friedricha Schneidera, m.in. w dokumencie „The Shadow Economy: An Essay”. Ekspert wyliczył, że w 2014 r. szara strefa w UE to aż 18,4 proc. unijnego PKB. Z jego szacunków wynikało, że polska szara strefa wyniosła wtedy prawie 25 proc. PKB.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Rada(2016-04-06 12:24) Zgłoś naruszenie 80

  ......... nie płaćcie żadnych składek na ZUS ,kombinujcie, ignorujcie ,omijacie ten i podobny system z daleka ,nie wierzcie że Wam ktoś kiedyś za Wasze długie lata opłacani składek zwróci „złote góry”. Trybunalskie wykształciuchy też Was nie obronią!! ......Wierzcie mi zawsze w przyszłości znajdzie się jakiś POlityczny były ćpunek późniejszy Premier , rozrabiak stadionowy,kibol, który wstecznie Was po zapłaceniu tych składek POdle okradnie przy pomocy usłużnych za specjalne przywileje Trybunalskich Sędziów Wykształciuchów którzy wszystko ,wszędzie i każdemu uzasadnią gdyż po to uczyli sie klamać, oraz przez dyspozycyjnych dziennikarzy jak wielu w GP gotowych pisać propagandowo na każde skinienie. Każdą kradzież Waszych pieniędzy fałszywie wytłumaczą lecz nie powiedzą Wam ,że Waszą kasę roztrwonili już na wycieczki do Maciu Piciu dla Słoneczka Peru. ....... Tusk były POlityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie --- z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski obóz pracy!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie do ogarnięcia(2016-04-06 15:44) Zgłoś naruszenie 80

  Szarą strefą Polska żyje. Działają szare firmy, ludzie pracują bez umów i takich osób jest bardzo dużo. Bo po co mają odprowadzać ZUS i podatki, wszystko mają od razu do kieszeni. Mało która nie duża firma wykazuje rzeczywiste pensje, bo jak prac. tak i prac. się opłaca podać jak najniższą. Ludzie nie wieżą w ZUS, tylko w to, co mają w ręku, zwłaszcza po ostatnie podwyżce wieku emerytalnego. Teraz będą unikać formalnych podwyżek i umów , bo 500+ i kolejna szansa cos wyrwać na krzywy ryj. US trzepią zazwyczaj tych nieszczęśników, co przez przypadek coś tam im się nie zgadza. A cała budowlanka remontowa, lekarze, nauczyciele walą kasę nie płacąc podatków.

  Odpowiedz
 • TADEUSZ(2016-04-06 21:43) Zgłoś naruszenie 20

  WIĘCEJ PRZEPISÓW KTÓRE MOZNA DOWOLNIE INTERPRETOWAC TO WIECEJ SZAREJ STREFY.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane