Bilans próbny pomaga wykryć błędy

autor: Magdalena Sobczak21.03.2016, 11:06; Aktualizacja: 21.03.2016, 11:18
kalkulator, tabela, podatki

Termin sporządzenia zestawienia obrotów i sald wynika z art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

Nie później niż do 25 marca należy dokonać zestawienia obrotów i sald. Wcześniej jednostki muszą rozliczyć różnice wynikające z przeprowadzonej inwentaryzacji.

Jednostki miały czas do 15 stycznia 2016 r. na zakończenie inwentaryzacji za 2015 r. Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji wymagają odpowiedniego udokumentowania i powiązania z zapisami ksiąg (art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Zaś ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach podlegają wyjaśnieniu i rozliczeniu w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 ustawy). Różnice powinny więc zostać rozliczone w księgach 2015 r. i wpływają one na wynik finansowy. Jednak faktycznych czynności rozliczeniowych dokonuje się nie później niż do dnia zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok. Jak wskazuje art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, księgi uznaje się za prowadzone na bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym. Dlatego należy wyjaśnić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2015 r., tj. nie później niż do 25 marca 2016 r.

Termin sporządzenia zestawienia obrotów i sald wynika z art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Wskazuje się w nim, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone na bieżąco, jeżeli:


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane