statystyki

Bilans próbny pomaga wykryć błędy

autor: Magdalena Sobczak21.03.2016, 11:06; Aktualizacja: 21.03.2016, 11:18
kalkulator, tabela, podatki

Termin sporządzenia zestawienia obrotów i sald wynika z art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

Nie później niż do 25 marca należy dokonać zestawienia obrotów i sald. Wcześniej jednostki muszą rozliczyć różnice wynikające z przeprowadzonej inwentaryzacji.

Jednostki miały czas do 15 stycznia 2016 r. na zakończenie inwentaryzacji za 2015 r. Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji wymagają odpowiedniego udokumentowania i powiązania z zapisami ksiąg (art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Zaś ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach podlegają wyjaśnieniu i rozliczeniu w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 ustawy). Różnice powinny więc zostać rozliczone w księgach 2015 r. i wpływają one na wynik finansowy. Jednak faktycznych czynności rozliczeniowych dokonuje się nie później niż do dnia zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok. Jak wskazuje art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, księgi uznaje się za prowadzone na bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym. Dlatego należy wyjaśnić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2015 r., tj. nie później niż do 25 marca 2016 r.

Termin sporządzenia zestawienia obrotów i sald wynika z art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Wskazuje się w nim, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone na bieżąco, jeżeli:


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane