statystyki

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego za popełnione błędy

autor: Halina Zabrocka18.03.2016, 07:00
Podatki

Ustawa o rachunkowości obliguje jednostkę do wyjaśnienia błędu w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Podczas przejmowania zorganizowanej części przedsiębiorstwa popełniono błąd polegający na ujęciu w ewidencji środków trwałych dwóch składników będących przedmiotem leasingu operacyjnego, dla których dokonywano odpisów amortyzacyjnych w latach 2014–2015. Dodatkowo w kosztach ewidencjonowano miesięczne raty leasingowe, a po zakończeniu okresu leasingu środki transportu zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i odpisy amortyzacyjne odnoszono w koszty spółki. Błąd został ujawniony podczas zmiany biura rachunkowego. Jakie będą tego skutki w podatku dochodowym oraz bilansie za 2014 r.? Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego za popełnione błędy?

Biuro rachunkowe nie odpowiada przed fiskusem za zobowiązania podatkowe klientów. Za wszelkie błędy, również za te, które popełni biuro rachunkowe, odpowiada albo podatnik, albo płatnik podatków i składek. Biuro rachunkowe w przypadku ewentualnego błędu ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą jedynie na drodze cywilnej, o ile podatnik podejmie decyzję, aby takie biuro pozwać do sądu. Może być jednak zmuszone zapłacić odszkodowanie za szkody spowodowane swoją niesolidnością.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sa(2016-03-18 15:35) Zgłoś naruszenie 21

  Firma zlecając sprawdza czy ktoś ma uprawnienia (tyle ją powinno interesować i za to tylko odpowiadać !!!!) ,bo sam nie musi się znać na wszystkim i po to bierze fachowców z certyfikatami im płaci , aby mu załatwiali właściwie sprawę . W przypadku niewłaściwości tych fachowców ujawnionych przez innych lub nadzór kontrolny , tacy fachowcy BR powinni być natychmiast zawieszani z urzędu prze organ MF(po potwierdzeniu faktów usuwani z zawodu w urzędowym postępowaniu ), aby dalej innych nie narażali na kłopoty i straty. Tak powinno być zapisane w przepisach MF ,bo tak jest z rzeczoznawcami innych branż, też świadczących fachowe usługi. Tak Państwo Prawa powinno chronić uczciwych Obywateli , firmy, przed dyletantami , nie udacznikami ! Nie cedować na postęp. do wg KC ,sprawa na lata ,aż się firma rozwali ,US skasuje roszczeniami !

  Odpowiedz
 • podatnik(2016-03-19 18:09) Zgłoś naruszenie 10

  Teraz nie potrzeba certyfikatu. Dlatego też księgowość prowadzą często ludzie niekompetentni., a często również bez umowy i bez faktury.

  Odpowiedz
 • Paweł34(2020-07-21 10:32) Zgłoś naruszenie 01

  Smutne, że niektóre firmy tak bardzo chcą oszukiwać swoich klientów. Biuro Gama z którego korzystam od początku istnienia mojej firmy, jasno i klarownie przedstawia zasady. Umowa jest czytelna i nie ma w niej żadnych dziwnych luk.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane