statystyki

W tym roku przy inwentaryzacji nie unikniemy KSR nr 11

autor: Katarzyna Trzpioła09.10.2017, 08:56; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:07
najczęstsze problemy w czasie spisu z natury wynikają z braku oznaczenia środków trwałych (starte numery inwentarzowe, pozdzierane naklejki z kodami) oraz braków w ewidencji środków trwałych. Niestety nagminne jest likwidowanie środków trwałych fizycznie, czego nie potwierdzają żadne dokumenty, a nawet gdy takie sporządzono, to nie zostały przekazane do komórek prowadzących ewidencje.

najczęstsze problemy w czasie spisu z natury wynikają z braku oznaczenia środków trwałych (starte numery inwentarzowe, pozdzierane naklejki z kodami) oraz braków w ewidencji środków trwałych. Niestety nagminne jest likwidowanie środków trwałych fizycznie, czego nie potwierdzają żadne dokumenty, a nawet gdy takie sporządzono, to nie zostały przekazane do komórek prowadzących ewidencje.źródło: ShutterStock

Jest w nim część poświęcona spisowi środków trwałych, ale nie można na niej poprzestać, bo niestety brakuje w niej szczegółowych rozwiązań. Dlatego cenne są doświadczenia z lat poprzednich, o ile nie są błędne.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” wydano 29 maja br. Ma on zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 r. Jest w nim część poświęcona inwentaryzacji środków trwałych, o której trzeba pamiętać przy spisie. Z praktycznego punktu widzenia ważne są też objaśnienia związane z zasadami tworzenia obiektów inwentarzowych. Komitet wskazał w nich m.in. szczególne kryteria tworzenia obiektów w przypadku sieciowych środków trwałych, opisując kryteria techniczne, historyczne czy geograficzne. I co ważne, właśnie podczas spisu odnotowania wymaga każda niekompletność obiektu inwentarzowego lub – przeciwnie – wyposażenie go w części dodatkowe lub peryferyjne niewykazane w ewidencji, fakt wyłączenia z użytkowania, uszkodzenia lub stan odbiegający od stanu, jaki jest właściwy dla środka trwałego w określonym wieku.

KSR 11 zwraca też uwagę, że nieprawidłowością jest pominięcie w czasie inwentaryzacji obcych środków trwałych. Należy je spisać na odrębnych arkuszach, a informację o weryfikacji ich stanów przekazać jednostkom, które są ich właścicielami. Zespoły spisowe muszą pamiętać, że konieczne jest odrębne ujmowanie w arkuszach zapasów, własnych środków trwałych i obcych środków trwałych. Muszą również być wyczulone na odnotowywanie wszelkich oznak uszkodzenia czy innych przesłanek wskazujących na możliwą utratę wartości. Zwykle osoby przeprowadzające spis nie mają wystarczających kompetencji merytorycznych, aby dokonać oszacowania stopnia utraty wartości, ale powinny w miarę jak najdokładniej opisać stan środków trwałych, obserwowane nieprawidłowości, tak aby możliwe było, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych kontroli i analiz, ujęcie zmniejszenia wartości aktywa.

Warto też pamiętać, że metoda spisu z natury środków trwałych nie musi oznaczać zawsze fizycznego policzenia środka trwałego. KSR 11 wskazuje, że niekiedy podczas spisu z natury stosowane są specjalistyczne metody pomiaru, jak np. metoda geodezyjna przydatna do oceny stanu technicznego inwentaryzowanego majątku (np. konstrukcji przeciwpowodziowych, mostów itp.). Uzyskane za pomocą tych metod wyniki mogą też stanowić przesłankę do ustalenia odpisów z tytułu utraty wartości lub do podjęcia w przyszłości działań remontowych lub modernizacyjnych środków trwałych.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane