Ryczałt za przejazdy: Lokalne jazdy nieopodatkowane? Eksperci zalecają ostrożność

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:58
kalkulator, tabela, podatki

Interpretacja nie została jeszcze opublikowana i – jak podkreślają doradcy oraz konsultanci KIP – ma zastosowanie tylko w jednej sprawie.źródło: ShutterStock

Firmy, które zwracają pracownikom ryczałt za takie przejazdy prywatnym samochodem, powinny wystąpić o własne interpretacje – sugerują doradcy podatkowi i Krajowa Informacja Podatkowa.

Wczoraj poinformowaliśmy o zmienionej interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2015 r. (nr IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3). Dyrektor potwierdził w niej, że zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych jazd po mieście nie jest przychodem pracownika. Organ przyznał, że ma tu zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Zgodnie z nim pracownik ma przychód tylko wtedy, gdy świadczenie od pracodawcy leżało w jego własnym interesie. Skoro zaś to pracodawcy zależało na tym, aby pracownik używał swojego auta do firmowych jazd lokalnych, to nie ma mowy o przychodzie.

Do tej pory fiskus twierdził, że przychód powstaje, a podatku mogą nie płacić tylko pracownicy Poczty Polskiej, lasów i pomocy społecznej, bo jedynie wobec nich ma zastosowanie zwolnienie z PIT.

Interpretacja nie została jeszcze opublikowana i – jak podkreślają doradcy oraz konsultanci KIP – ma zastosowanie tylko w jednej sprawie.

– Nie ma oficjalnego stanowiska Ministerstwa Finansów co do zmiany interpretacji dotyczącej ryczałtów za jazdy lokalne – usłyszeliśmy, telefonując pod numer KIP.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane