statystyki

Zapłata w naturze jest także objęta VAT

autor: Jakub Pawłowski17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:08
podatki pieniądze

Chodziło o spółkę, która wygrała przetarg na rozbiórkę budynku ujęcia wody oligoceńskiej i pawilonu handlowego.źródło: ShutterStock

Podstawą opodatkowania jest całość wynagrodzenia otrzymanego za wykonane usługi, nie tylko wartość pieniężna – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która wygrała przetarg na rozbiórkę budynku ujęcia wody oligoceńskiej i pawilonu handlowego. Za swoje usługi dostała wynagrodzenie w dwóch postaciach: były to zarówno pieniądze, jak i materiał z rozbiórki (gruz, złom, drewno, aluminium). Taki podział zapłaty wynikał wprost z oferty przedstawionej miastu. Spółka pomniejszyła należne jej wynagrodzenie wyrażone w pieniądzu o wartość pozyskanych materiałów i tylko za tę część robót budowlanych zapłaciła VAT. Nie zaewidencjonowała wynagrodzenia w naturze.

Organy uznały, że spółka powinna była zapłacić podatek od całości wynagrodzenia. Stwierdziły, że w wyniku realizacji umowy doszło do odpłatnej zamiany usług budowlanych na towary (materiały z rozbiórek), którymi spółka mogła dysponować jak właściciel. Obniżenie ceny o wartość odzyskanych materiałów nie oznacza, że tym samym została obniżona wartość robót, od których trzeba zapłacić VAT – wyjaśniły.

Stanowisko to podtrzymały zarówno WSA w Białymstoku, jak i NSA. Sądy były zgodne, że podstawą opodatkowania w VAT (w brzmieniu obowiązującym w 2009 r.) był obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku (obecnie jest nią wszystko to, co stanowi zapłatę).


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane