statystyki

Zapłata w naturze jest także objęta VAT

autor: Jakub Pawłowski17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:08
podatki pieniądze

Chodziło o spółkę, która wygrała przetarg na rozbiórkę budynku ujęcia wody oligoceńskiej i pawilonu handlowego.źródło: ShutterStock

Podstawą opodatkowania jest całość wynagrodzenia otrzymanego za wykonane usługi, nie tylko wartość pieniężna – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która wygrała przetarg na rozbiórkę budynku ujęcia wody oligoceńskiej i pawilonu handlowego. Za swoje usługi dostała wynagrodzenie w dwóch postaciach: były to zarówno pieniądze, jak i materiał z rozbiórki (gruz, złom, drewno, aluminium). Taki podział zapłaty wynikał wprost z oferty przedstawionej miastu. Spółka pomniejszyła należne jej wynagrodzenie wyrażone w pieniądzu o wartość pozyskanych materiałów i tylko za tę część robót budowlanych zapłaciła VAT. Nie zaewidencjonowała wynagrodzenia w naturze.

Organy uznały, że spółka powinna była zapłacić podatek od całości wynagrodzenia. Stwierdziły, że w wyniku realizacji umowy doszło do odpłatnej zamiany usług budowlanych na towary (materiały z rozbiórek), którymi spółka mogła dysponować jak właściciel. Obniżenie ceny o wartość odzyskanych materiałów nie oznacza, że tym samym została obniżona wartość robót, od których trzeba zapłacić VAT – wyjaśniły.

Stanowisko to podtrzymały zarówno WSA w Białymstoku, jak i NSA. Sądy były zgodne, że podstawą opodatkowania w VAT (w brzmieniu obowiązującym w 2009 r.) był obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku (obecnie jest nią wszystko to, co stanowi zapłatę).


Pozostało jeszcze 24% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane